Mostani bejegyzésemmel elkezdem a hegesztő fejpajzsok ismertetését is. Véleményem szerint a mostani kínálatban a legtöbb vásárló inkább a pajzs kinézete alapján dönt egyik vagy másik pajzs mellett, holott számos egyéb paramétert is érdemes lenne bevonni a döntésbe. Ezért is gondoltam arra, hogy az olcsó pajzsok helyett inkább a bevált márkákra fókuszálok majd az elején, amelyek nem okozhatnak csalódást. Elsőre a GCE Eclipse 2 automata hegesztőpajzsról készítettem egy rövid ismertetőt, mert körbenézvén az itthoni webáruházakban találtam sok hiányosságot a tájékoztatásban. Mivel a legtöbb helyen a gyári fényképek vannak beállítva, így gondoltam néhány új fotóval hátha segíteni tudom a vásárlók döntését a pajzs mellett vagy éppen ellene.
Az ECLIPSE II DIN 9-13 hegesztőpajzs tápellátása két lítiumos akkumulátorral ellátott napelemekkel biztosított. Automata fejpajzs lévén a bekapcsolást és kikapcsolást az áramkör vezérli automatikusan.
Az általam vizsgált modellben XA-1006-os kazetta volt, amelynek a hátsó oldalán elhelyezkedő DELAY (KÉSÉS) tárcsa elfordításával meg lehet változtatni a kivilágosodási időt. Ez az az időtartam, ami a hegesztés után eltelik a lencse kivilágosulásáig. Ez az érték 0,1-0,9 másodperc között állítható. A MIN értékre akkor érdemes állítani a kivilágosodási időt, ha például rövid varratokat készítünk. Ha azonban nagy áramerősséggel dolgozunk, akkor érdemes a MAX irányba tolni az értéket, mert a hegesztés befejezése után a maradék kisugárzás ilyen esetben még jelentős lehet.
A hegesztősisakot 2 fényérzékelő készlettel szerelték fel az ív felismerésére. A sisakot ezen kívül még magasfokú polimerizált anyagból készült külső védőlemezzel látták el. A lemez kopásálló, különböző hőmérsékleteken állandó, és semmilyen szennyeződés sem tapad fenn rajta, tehát hosszú élettartammal rendelkezik.
A SENSITIVITY (ÉRZÉKENYSÉG) választótárcsával az érzékenységet lehet megváltoztatni.
LO (ALACSONY)-ra forgatásnál csökken a fényérzékenység. Nagyáramú hegesztéshez és erős fénynél (mesterséges megvilágítás vagy napfény) történő hegesztéshez alkalmas.
Hl (MAGAS)-ra forgatás esetén növekszik a fényérzékenység. Alacsony áramú hegesztéshez és rossz fénykörülményeknél történő hegesztéshez alkalmas.
A fejpajzs használati útmutatójában az alábbi táblázatot közlik, hogy könnyebben ki tudjuk választani a megfelelő sötétedési árnyalatot:
TIG hegesztésnél, ha lehetséges magasabb fokú érzékenység használatát javasolják a szakemberek.
Ezért, ha sokat AWI-zunk érdemesebb a négy érzékelővel ellátott Eclipse 3 automata hegesztőpajzsot megvenni, ami lehetővé teszi az alacsony Amperrel történő AWI hegesztést.
Magyarán az Eclipse 2-t inkább MMA és MIG-MAG hegesztéshez ajánlják. Ezt mind a csomagoláson, mind a GCE honlapján is feltüntetik.
A pajzs fejkosara könnyen állítható, jól igazodik a fejhez, egyszóval kényelmes.
Összességében sok okosságot/újdonságot nem lehet mondani erről a pajzsról. A GCE márkanév egyet jelent a minőséggel és megbízhatósággal, amit a visszajelzések (a garanciális problémák hiánya) alapján teljesít is. Mivel ez a GCE egyik legolcsóbb pajzsa (a bejegyzés írásakor bruttó 19-25 ezer forint között alakul az ára), így tényleg csak az alap funkciókkal lett felvértezve, de azokat becsülettel teljesíti is. Aki komolyabban műveli a hegesztést, annak meg már mélyebben a zsebébe kell nyúlnia, ha GCE pajzsot szeretne viselni.
Műszaki paraméterek
Szűrőméret: 114x133x9,5mm
Látótér: 100*60mm
Fényárnyékolás szám: DIN 4
Sötét árnyékolás számok: DIN 9-13
UV/IR védelem: DIN 15-ig
Sötétedési idő: 1/10000 s
Világosodási idő: 0,1- 0,9 s
Érzékenység/Késleltetés: fokozatmentesen állítható
Áramforrás: napelemek, cserélhető elemek
Működési hőmérséklet: -10 és +65 °C (14°F és 149°F)
Jótállás: 2 év
Galéria
Videó
A pajzsot a Plazma-Ív Kft. jóvoltából kaptuk, ezúton is köszönjük szépen!
Ezt a pajzsot megvásárolhatják a www.hegesztescentrum.hu oldalon.