Ebben a bejegyzésben az Alfaweld PAC-50M sűrített levegős plazmavágó gépét fogjuk ismertetni. Ez a plazmavágó egy eléggé népszerű modell, ugyanis kedvező ára miatt kisipari felhasználók is megvásárolják. Sokak számára a 230 V-os hálózati feszültség a vonzó, ugyanis a legtöbb plazmavágó 380V-ról üzemel. Akinek nincs ilyen áramforrása, annak eléggé beszűkül a plazmavágás terén a látóköre. Egyike ennek a szűkös repertoárnak a PAC-50M. A plazmavágóhoz feltétlen szükséges egy kompresszor, így ha szeretnénk plazmával vágni, akkor számítsuk bele a költségkeretben a kompresszor árát is. Amúgy jelenleg bruttó 135 ezer forintért tudjuk beszerezni ez a plazmavágót. Léteznek olyan plazmavágók, amelyek rendelkeznek beépített kompresszorral, de azok más árkategóriát képviselnek. Olcsóbban jövünk ki, ha veszünk egy külön kompresszort.
A plazmavágó mellé mindent csomagoltak, ami a munkavégzéshez kell, így ha megvan a szükséges sűrített levegőnk, akkor kezdődhet a munka.
Az Alfaweld PAC-50M pilot ívgyújtással rendelkezik, ami annyit jelent, hogy az ívgyújtáshoz nem kell hozzáérinteni a pisztolyt a munkaanyaghoz. Az elektródát a munkaanyaghoz közelítve a pisztolykapcsoló megnyomásával bezárul az áramkör és kigyúl az ív. Ez a plazmavágó képes kontakt ívgyújtásos plazmavágásra is, ilyenkor a pisztoly és a munkaanyag egymáshoz érintődik. A test- és munkakábel csatlakozó aljzata között található biztosíték egyszerűen kitekerhető, ekkor kontakt ívgyújtással fog vág a gép.
Hogyan is működik a plazmavágás?
A plazma a negyedik halmazállapot a szilárd, a folyékony és a légnemű mellett. A plazma ionizált gáz. Az anyagot alkotó atomokról egy vagy több elektron leszakad, és az így keletkező anyag lesz a plazma, azaz ionok és szabad elektronok keveréke.
Mivel az elektronok már nem lesznek az atomokhoz kötve, hanem szabadon mozoghatnak a plazmában, a plazma elektromosan vezetővé válik és az elektromágneses mezőkkel kölcsönhatásba lép. A plazma minden esetben jóval forróbb a szilárd anyagok által kezelhető kb. 3.000 °C foknál. A plazmaállapot csak igen magas hőmérsékleten, 10.000 °C körül kezd kialakulni.
Az ionizáció a pisztoly-elektróda magas feszültségének köszönhetően jön létre. Az áramot a pisztoly és a munkaanyag között a pisztolyból kiáramló ionizált gáz, azaz a plazmaív vezeti. A plazmavágó pisztoly elektródája a negatív, a munkaanyag a pozitív pólus. A rendkívül magas hőmérsékletű plazmaív olvasztja meg a munkaanyagot. A fémet olyan magas hőmérséklettel olvasztja meg, hogy az olvadt fémnek egy része elgőzölög. A keletkező fémgőz miatt fontos a védőmaszk viselete és a jól szellőző helyiség vagy elszívó biztosítása.
Műszaki paraméterek
Hálózati feszültség: 230V ± 10%; 50/60 Hz
Hálózati biztosíték: 20 A; lomha
Vágóáram: 20 – 50 A
Üresjárati feszültség: 230 V
Névl. hálózati teljesítmény: 6,5 kVA
Bekapcsolási idő: 60 %
Áramtényező (cosfi): 0,93
Légnyomás: 4,5 Bar
Levegő szükséglet: 120 liter/ perc
Pisztoly működése: pilot ívgyújtás
Minőségi vágás: 8 mm
Darabos vágás: 12 mm
Védelmi fokozat: IP21 S
Szigetelési osztály: S
Súly: 9,4 kg
Méret (mm): 160 x 300 x 385
Tartozékok
Munkakábel 4m
Testkábel 2,5m
Beépített nyomáscsökkentő
Vízleválasztó, rögzítéshez szükséges anyagok
Gázcső 0,5 m, bilincsekkel
Induló készlet a plazmavágáshoz
Magyar nyelvű használati útmutató
Galéria
Videó
A plazmavágót a Plazma-Ív Kft. jóvoltából kaptuk, ezúton is köszönjük szépen!
Ezt a gépet megvásárolhatják a www.hegesztescentrum.hu oldalon.