Számos ellenvélemény érkezett az első Stromo hegesztőgép ismertetőm után, mondván „nálam remekül működik”, illetve „lehúzom” a hegesztőgépet.
Nem vagyok érdekelt abban semmilyen szinten, hogy le, vagy felhúzzak egy gépet. Egyszerűen érezni a különbséget hegesztőgép és hegesztőgép között, ennyi.
Ha valaki most vesz a kezébe először egy inverteres hegesztőgépet a trafós hegesztőgépe után, az természetesen nagyon nagy különbség lesz. Közel ekkora a különbség egy jó hegesztő inverter és egy olcsókategóriás hegesztőgép között, pláne ha egymás után használja őket az ember.
Most nem azt mondom, hogy az ESAB inverterekkel hasonlítsuk össze a Stromo gépeket, mindenkinek megvan a saját maga ligája, amiben játszik. Ha viszont itt is óriási a különbség a két gép között, akkor azt meg kell említeni. Tapasztalatom szerint az olcsó kategóriában a legtöbb hazánkban kapható hegesztőgép szinte egyforma, ritka hogy egy gép felfelé tűnjön ki a társai közül. Azonban fordítva már sokkal több esettel találkozunk, azaz több esetben jelen van az olcsó húsnak híg a leve effektus.
A most következő Stromo SW 295 inverteres hegesztőgépről sem fogok tudni ódákat zengeni. Nem azért mert Stromo ellenes vagyok, hanem egyszerűen azért mert nem lehet róla ódákat zengeni.
Egy dologban nagyon sokat fejlődtek a Stromo-nál, mégpedig a csomagolásban. Nagyon kis helyre nagyon szűkösen van minden beletéve, illetve a munka és testkábel is a legerősebb ragasztóval és műanyag zacskóval van ellátva 🙂
Miután leküzdöttük az áthatolhatatlannak tűnő csomagolásokat átnézhetjük a kis csomag tartalmát.
Tartozékként mindent megkapunk hozzá, ami az olcsóbb inverterekhez járni szokott. Műanyag kézipajzs, salakoló kalapács. Az elektródafogós munkakábele és testkábele egyaránt 1,5 méter hosszúságú. 200 amperes elektródafogó és a viccesen kicsi testcsipesz látványakor már gyanítottam, hogy a valóságban nem lesz itt leadva a 200 Amper sem….
Ezen kívül, meglepetésemre, rosszabb hegesztési élményt kaptam, mint a régebbi modell esetén. Sajnos már nem minden részletre emlékszem az első Stromo modellel kapcsolatban, ezért megpróbáltam szerezni egyet a régi modellből, mert bizony kicsit hihetetlen volt ez a visszaesés. Sajnos már egyik partneremnél sem volt ilyen régi modell, de ezentúl készítek néhány extra saját jegyzetet is magamnak, hogy ne essek bele megint ebbe a hibába.
Hiába, folyamatosan tanul az ember….
A hegesztőgép elég pofásan néz ki, leszámítva, hogy kicsit szutykos volt a masina, holott a gyári csomagolást bontottam meg.
Már van digitális kijelzőnk is, amivel el is érkeztünk az első problémához. A kijelző által mutatott érték és a leadott áramerősség köszönőviszonyban sincs egymással. Persze nem is gondoltam, hogy majd a gép adattábláján szereplő 295 Ampert le fogja adni a hegesztőgép, de a 130 amperével bizony meglepett.
Ha beállítottam a hegesztőgépen 220 Amper körüli értéket, akkor adott le valójában 100 Ampert. Maximális beállított értéknél (298 Ampernél) a valós leadott áramerősség 130 Amper volt.
Azt nem tudom, hogy csak a nálam járt gépnek sikerült ilyen elkeserítő értékeket produkálnia, vagy mindegyik ilyen. A lényeg, hogy amit papíron tud, azt a valóságban meg se közelíti.
Kerestem a leírásában a jól csengő Anti-Sticking és Arc Force szavakat, de szerencsére sehol sem találtam. Ami egy jó pont, mert ez a hegesztőgép valóban gyengébb letapadásgátlásban, mint a többiek, magyarán semmi nem segíti a felhasználót ezen a téren.
A gyújtása is nehézkes volt több esetben. Aztán ha elkapta a fonalat, akkor működött rendben a maga módján.
Hegeszteni lehetett vele, csak nem épp a meghirdetett áramerősségen. Amint lecserélten a rutilos pálcát egyből több probléma jelentkezett. Sokkal több letapadás, még nehezebb gyújtás jellemezte a hegesztőgépet.
Személyes véleményem, hogy otthoni kisebb munkákra jó. Aki évente egyszer-kétszer használ hegesztőgépet annak biztosan jó lesz ez a hegesztőgép is, mert lehet vele hegeszteni. Legalábbis rutilos elektródával igen, a többivel szenvedősebb lesz.
Apropó szenvedés. Kezdő hegesztőknek azért nem ajánlanám, mert egy kiforrott márka kicsit drágább hegesztőgépével jobban meg fogják szeretni a hegesztést, ugyanis jóval kevesebb letapadásuk lesz, illetve a gyújtás is jobban fog működik. Ha pedig nem csak a rutilos elektródákban gondolkozunk, akkor mindenképp szükség lesz egy komolyabb hegesztő inverterre. A bemutatott gép az interneten már 20 ezer forinttól kapható (gyanítom, hogy garancia és számla nélkül). A nevesebb értékesítőknél már 30 ezer forint körül kapható, garanciával.
Azt mindenkinek magának kell eldöntenie, hogy adott felhasználás mellett mennyit ér meg neki egy hegesztőgép. A lényeg, hogy garanciával vegyünk mindig hegesztőgépet!
Műszaki paraméterek
Tájékoztató jelleggel a gép adattáblájáról!!!
Bemeneti feszültség: 220V 50Hz
Max. Elektróda átmérő 1.6mm-4mm-ig
Hegesztőáram tartomány: 20-295A
Bekapcsolási idő:
60 % 295 A
100% 230 A
Üresjárati feszültség: 60V
Tartozékok
Elektródafogós munkakábel 1,5 m
Testkábel 1,5 m
Salakoló kalapács/drótkefe
Kézipajzs
Angol nyelvű használati útmutató
Galéria
Videó
A hegesztőgépet a Plazma-Ív Kft. jóvoltából kaptuk, ezúton is köszönjük szépen!
Ezt a gépet megvásárolhatják a hegesztescentrum.hu oldalon.
Minden szavával egyetértek.
Nekem van egy ilyen gépem.
Megmértem az áramot több értéknél.
A max 130 A.
Leszedtem a burkolatot és beállítottam, hogy a potméter maximális állásánál 130-at mutasson.
Hegeszteni valóban lehet vele, de egy jó géppel sokkal jobb.
Barkácsnak ok.
Üdvözlöm. Látom nagyon jól ért ezekhez a gépekhez én igazából semennyire bár használni kezdő szinten tudom volt több alkalom mikor kellett a munkahelyemen! Segítséget szeretnék kérni, hogy elérhető áron max 35ezer fr értékben mit ajánlana?.. egy ismerősöm royal kraftot használ és nagyon elégedett vele 2 éve elég sok pálcát elfogyasztott és még mindig nagyon jó neki. Véletlen lehet vagy esetleg tényleg jobbak mint ezek? Előrre is köszönöm
Tisztelt Juhász László,
Nem ismerem a Royal Kraft hegesztőgépeket, így nem tudok állást foglalni mellette vagy ellene.
Ha megnézi az interneten, akkor nem talál hegesztéstechnikai üzletet, aki ezzel a márkával forgalmazna (én legalábbis nem találtam).
Azt sem tudom, hogy ki nyújtja hozzá a szervizhátteret. Ez engem óvatosságra intene.
35 ezer forintért kap már Iweld, Jasic, BLM belépő szintű MMA hegesztőgépeket is, ahol van hivatalos garancia, szerviz, alkatrész, stb.
Az enyém leromlott, hegesztés közben elektródát cseréltem és utánna nem fogott ívet,alig használtam még ez a második alkalom hogy hegeszteni akartam vele! Bekapcsolom villog,elindul,de ívet nem fog! Az érdekelne hogy hol van a szerviz,mert garancias!
Kedves József,
A Stromo hegesztőgépeknek tudtommal nincs magyar szervizháttere.
Vigye vissza oda a gépet, ahol vette. Hátha kicserélik..