Sikerült megtalálnom a legerősebb kicsi MMA invertert – sajnos csak papíron. A most bemutatott Riber-profi RP 309DK inverteres hegesztőgép papíron bizony 310-315 Ampert tud, ezzel felkerült a képzeletbeli dobogó csúcsára. Ekkora értéket egy 40 ezer forintos hegesztőgépnél eddig még nem láttam. Igazából ez volt, ami felkeltette a figyelmemet ezzel a hegesztőgéppel kapcsolatosan.
Maga a hegesztőgép szépen meg van amúgy csinálva. Igényesebb koffer, stílusos kinézet. Nem hozza a gagyi érzést – addig amíg be nem kapcsoljuk 🙂
Na jó, ez így túlzás. Ha használjuk, akkor érezzük csak, hogy valami nem stimmel.
Az első “probléma”, hogy a 2,5 mm-es pálcát a kijelző szerint 200 Amperral tudtam a megszokott módon lehegeszteni. Aztán a 3,2-es pálcával felmehettem 250 környékére, majd a 4-es pálcánál rákapcsoltam minden kakaót, mind a 316 Ampert és………..azt hittem tönkre is ment a hegesztőgép.
Történt ugyanis, hogy olyan hanghatás érkezett a hegesztőgép belsejéből, hogy rendesen megijedtem. Aztán amilyen gyorsan jött, olyan gyorsan el is múlt, de onnantól kezdve 300 Amper környékén volt egy fura zizegő hang a hegesztőgépben. Szememmel megkerestem a sarokban a poroltót, hogy biztosan ott van e, majd gyorsan lehegesztettem a 4-es pálcát és vissza is álltam a 3,2-esre.
A kezdeti izgalmak után, 5 perc alatt megszokja az ember ezt a gépet is.
Egész szépen lehet vele hegeszteni amúgy. Nem problémázik sokat, ha megszokjuk a sajátosságait.
Az Arc Force meg letapadásgátlás funkciókat nem nagyon ismeri a hegesztőgép.
Igazából a cirill betűs használatiból magam sem tudtam kideríteni, hogy “papíron” tudja e ezeket.
Maradjunk annyiban, hogy nem vagy erősen korlátozottan.
A tartozék munkakábel és testkábel rövidségét viszont nem lehet megszokni. A hálózati csatlakozó kábele is van vagy 90 cm, így mindenféleképpen kényelmetlen használni.
Gyorsan le is cseréltem a teszt idejére, mert ezek tényleg rövidek.
Érdekesség, hogy a csere “olcsó” kis dinzés munkakábelemet nem sikerül hibátlanul beletennem az aljzatba. Egyszerűen nem akadt bele rendesen, folyamatosan kiesett. Bevallom őszintén, ezt még egyetlen hegesztőgép sem produkálta az eddigi tesztek során. A testkábelemen lévő Binzel dugó viszont jó volt hozzá, aztán egy harmadik fajta dugóval ellátott munkakábel ismét jól működött, így folytathattam a munkát.
Ha rámérünk a gép valós teljesítményére ne számítsunk 190-200 Ampernél többre. Ekkor már előjön az a fura zúgás is a hegesztőgépből, ami felettébb zavaró – még úgy is hogy ott a poroltó a sarokban.
3,2-es pálca folyamatos használatánál ez a zúgás nincs, szóval a legtöbb felhasználó nem is fogja megtapasztalni – remélhetőleg.
Magyar szervizről ne is álmodjunk, garancia a piacosoknál nem sok van erre a hegesztőgépre. Ha boltból vesszük, akkor elvileg kapunk rá 1 évet, de ki tudja mennyit fog kibírni. Ha szerencsénk van, akkor sokáig tudjuk használni, de az én véleményem az, hogy ezért a pénzért inkább vegyünk egy hivatalos magyarországi garanciával ellátott hegesztőgépet, még ha kisebb is a teljesítménye – papíron.
A kalandoroknak és felfedezőknek természetesen ajánlott gép, de az legtöbb felhasználó szerintem maradjon a bevált márkák gépeinél.
Műszaki paraméterek
(Erősen tájékoztató jelleggel a hegesztőgép adattáblájáról)
Bemeneti feszültség (V): 230
Hegesztőáram tartomány (A): 20-310
Bekapcsolási idő: 310A-60%, 240A-100% 🙂
Üresjárat feszültség (V): 65
Tartozékok
– 1,5 m elektródafogós munkakábel
– 1 m testkábel
– bőrönd
Galéria