Ebben a bejegyzésben két, Magyarországon leggyakrabban vásárolt hegesztő invertert fogjuk alaposabban szemügyre venni. Mindkét modell alacsony árfekvésű, belépő szintű inverter. Amire tervezték őket, arra maximálisan megfelelnek. Számos gyártó kínál hasonló kategóriájú invertert, de én most csak a két legnépszerűbb modellt mutatom be ebben a bejegyzésben. Természetesen ha minden jól alakul, akkor hamarosan a többi gyártó inverterét is kezembe kapom, így azokról is csinálhatok egy bemutató anyagot. Addig is lássuk mit kínál nekünk az Alfaweld és az Iweld a belépő kategóriában.
ALFAWELD MMA-130 inverteres hegesztőgép
Ez egy inverteres MMA egyenáramú ívhegesztőkészülék, ami bevonatos elektródák leolvasztására alkalmas. A kis méretű fém ház jól bírja az extrém használatot, mint például különböző kültéri munkák, házfelújítás, építkezés során adódó feladatok. A hegesztőgép elején digitális kijelzőn látható az aktuálisan beállított áramerősség.
Kitűnően alkalmazható a bázikus és rutilos, cell, saválló, felrakó elektródák hegesztésre. Folyamatos üzemre 3.2 mm elektróda vastagságig képes, eseti jelleggel a 4-es pálcával is elbírhat.
Súlya kicsi, így könnyen hordozható.
Elég jó reagál a terhelés változtatására, hegesztési minősége megfelelő.
Automatikus ív erősség és meleg indítással (HOT START) rendelkezik ez a hegesztőgép.
Műszaki paraméterek
Bemeneti feszültség: 230V
Hegesztő áram: 20-130A
Üresjárati feszültség: 65V
Bekapcsolási idő 60%: 125A
Bekapcsolási idő 100%: 95A
Hálózati biztosíték: 16A/lomha/
Leolvasztható elektróda: 1,6-2,0-2,5-3,2-4,0mm
Hűtés: ventilátor levegő
Védelmi fokozat: IP21S
Súly: 3,5kg
Méret (mm): 130x200x285
Elektróda típus: rutilos, bázikus, cell, inox
Tartozékok:
– Elektródafogós munkakábel
– Testkábel
– Kézi pajzs
– Salakoló kalapács
– Magyar nyelvű használati útmutató
Galéria
Videó
IWELD GORILLA POCKETPOWER 130 hegesztő inverter
Magyarországon talán a legismertebb inverter sorozat a Gorilla. Évek óta forgalmazzák ilyen néven hegesztőgépeiket, amivel az erőt próbálják meg demonstrálni a marketingesek.
Ez a kis inverter is IGBT technológiás, mikroprocesszor vezérlésű. Természetesen el van látva túlterhelés és túlmelegedés elleni védelemmel, viszont nincs rajta digitális kijelző. Kezelhetősége egyszerű, teljesítménye megfelelő.
Ennek a hegesztőgépnek az ára jelenleg 32500 Forint körül alakul, ami 10 százalékkal olcsóbb, mint az Alfaweld hasonló kínálatáé.
A gyártó által közölt műszaki paraméterek kicsit alatta maradnak az Alfaweld inverterének, de ez a különbség éles helyzetben szinte elhanyagolható.
Műszaki paraméterek
Bemeneti feszültség (V/Hz) 230±10%V, 50/60Hz
Teljesítménytényező (cos Y) ≤ 0,93
Hegesztőáram tartomány (A) 20-120
Bekapcsolási idő (%) 120A-60%
Üresjárat feszültség (V) 66±3%
Hatásfok (%) ≥ 85%
Szigetelés osztály B
Védelemosztály IP23
Tömeg (kg) 2,8
Méret (mm) 230x100x150
Tartozék:
– 2,5 m Munkakábel
– 2 m Testkábel
– vállpánt
– Magyar nyelvű használati útmutató
Galéria
Videó
FRISSÍTÉS: Egyik olvasónktól kaptuk az alábbi beszámolót az Iweld Pocketpower 130-as kapcsolatosan:
“A körülmények az alábbiak:
Adott egy mindentől távol lévő feladat illetve egy Parkside PSE 2800 a1 aggregátor, 10 méteres sárga lengő hosszabbítóval.
Hálózati áramhoz nem férek hozzá.
Az elvégzendő munka: maximum 4mm vastag acél anyagok hegesztése.
A tegnapi napon magamhoz vettem egy IWELD Pocketpower Gorilla 130 hegesztőgépet és mély levegőt véve nekiálltam tesztelni.
A tapasztalatim az alábbiak:
– 2-es rutilos pálcával zártszelvényt stabilan viszi kb. 60Amperen
– 2es rutilos pálcával 3-as falu csövet szépen varja 70-80 amper között.
– 2.5 rutilos pálcával 80 Amperen eléggé erőlködött az aggregátor így azt nem erőltettem.
Ezek csak próbálkozások voltak kb 3-5 cm-es hegesztési varrattokkal .
Ezután előkészítettem mindent az munkához és nekiálltam hegeszteni.
Igazán rozsdás anyagokkal kb. 4 órán át dolgoztam vele, kisebb megszakításokkal.
A “heftelgetéseket ” nem nagyon szereti , vagy lehet nem is gond neki csak nekem bántotta az aggregát hangja a fülemet , de nem erőltettem .
Az ívfogás kicsit macerásabb, mint hálózatról, de megszokható.
Bőven sokkal jobb mint egy trafós géppel hálózatról hegesztve.
A fentieket figyelembe véve szerintem ez értékes információ, hogy egy mondjuk ki gagyi aggregáttal megtáplálva szinte mindent meg lehet oldani az isten háta mögött is. Persze jobb és gyorsabb lett volna 3.2-es pálcával lezörgetni mindent, de egy kis ügyességgel és türelemmel a 2 mm-es rutilossal is szinte minden megoldható és nem kerül túl sokba.”
Partnereink tájékoztatása szerint mindkét gép megbízható. Az Iweld talán egy kicsit jobban teljesít e téren, de mivel mindkét gyártó jó szervízháttérrel rendelkezik, ezért a javíthatóság nem lehet probléma. Ha valaki egy hasznos kis hegesztőgépet keres a ház körüli munkákra, és nem szeretne komolyabb befektetést végrehajtani, akkor tökéletes lehet, bármelyiket is választja a kettő közül. Az Iweld hegesztőgépe korszerűbb inverterrel rendelkezik. Az Alfaweld gépét még nem teljes SMD körrel szerelték, így azt könnyebb/olcsóbb javítani, viszont az Iweld mma invertereit ritkábban kell javításra küldeni.
Az Alfaweld gépet felár ellenében meg tudjuk venni kofferes változatban. Itt mindenki maga dönti el, hogy megéri e neki a plusz 3000 Ft egy kofferért, vagy sem. Az Iweld legkisebb gépéhez gyárilag nem adnak koffert még felár ellenében sem. Az csak az eggyel magasabb teljesítményű hegesztőgéptől jár.
Továbbá az Alfaweld típust megkaphatjuk csomagajánlatban is, ahol a forgalmazó ad egy csomag ER-23 elektródát és egy automata fejpajzsot fix 11-es sötétedéssel. Ennek a csomagnak 6000 Forintos felára van, azaz bruttó 42 ezer forintért juthatunk hozzá.
Ez a csomag tényleg csak akkor javasolt, ha ritkán hegesztünk. Ha többet fogjuk használni, akkor érdemesebb egy komolyabb pajzsot is beszerezni, mert a szakmában az olcsóbb pajzsokat egyszerűen csak „szemfényvesztőknek” hívják. Véleményem szerint 5-6-7-8 ezer forintért nem lehet huzamosabb használat során is megfelelően védő pajzsot kapni. Figyeljünk arra, hogy megfelelő minőségű pajzzsal és védőfelszereléssel védjük magunkat!
Itt azért hívom fel nyomatékosabban a figyelmüket erre, mert egy kisebb égés a bőrünkön viszonylag egyszerűen begyógyul, de ha a szemünket nem óvjuk rendesen, akkor akár rövid időn belül is nagyon komoly következményei lehetnek. Véleményem szerint nem érdemes ezen spórolni. Akkor már várjunk egy kicsit, amíg több pénzünk lesz megfelelő védőeszközre.
Terveim között szerepel, hogy hamarosan csinálok egy bejegyzést a fejpajzsokról is, amelyben leírom saját tapasztalataimat.
A gépekhez a Plazma-Ív Kft. jóvoltából jutottunk hozzá, ezúton is köszönjük szépen!