Rengetegszer találkoznak az értékesítők ezzel a kérdéssel. Bemegy a vevő és megkérdezi, hogy X, Y vagy Z gyártó gépe jobb-e otthoni felhasználásra? Természetesen nem csak a márkától függ a megfelelő gép kiválasztása. Az eladó a legtöbb helyen a kérdés után megnézi, hogy melyik gép van neki raktáron a három közül és azt ajánlja, mint tuti vételt. Ezen nem kell csodálkozni, nem is lenne kereskedő, ha nem így tenne. Továbbá a legtöbb belépő szintű inverter egy kaptafa. Jóformán csak a márkajel és a szín/forma a különbség. Igazából a legjobb ha előre végig gondoljuk, mire van igényünk vagy mi az amit tervezünk csinálni. Így eldönthetjük milyen teljesítményre van szükségünk, azaz felkészülve megyünk vásárolni a kereskedőhöz. A márkát meg mi döntsük el magunkban, ne az eladó. Ha Ön komolyabb, ipari célra szánt hegesztőgépet szeretne venni, akkor ez a bejegyzés nem Önnek szól, mert mi most csak az otthoni felhasználásra szánt, belépő szintű hegesztőgépekről beszélünk.
A belépő kategóriában szinte minden gép olcsó. Ebből adják el a kereskedők amúgy a legtöbb hegesztőgépet, mert ezekkel a gépekkel a teljesen kezdők is tudnak „hegeszteni”. Azaz a kerítést meg tudjuk „taknyolni” vele akkor is, ha még eddig sosem hegesztettünk. Egyszóval egy univerzális gép a ház körüli munkákhoz. Ha a legkisebb teljesítményűt vesszük meg, akkor már hegesztőanyagostul 35 ezer forintból megvagyunk, azaz nem igényel nagy befektetést sem.
Fontos még beszerezni egy jó minőségű automata fajpajzsot is! Erről később egy külön bejegyzésben írok majd, most egyenlőre csak annyit jegyeznék meg, hogy érdemes cserélhető elemeset és állítható sötétedésűt pajzsot venni.
Milyen márkát érdemes venni kezdő hegesztőként?
Igazából majdnem mindegy. Sikeresen dolgozhatunk olcsó gépekkel is rövid ideig és taknyolhatunk drága hegesztőgéppel is. A vásárlók ezzel a kérdéssel foglalkoznak a legtöbbet. Van aki X gyártóra esküszik, van aki Y gyártó termékére. Természetesen itt is igaz, hogy ki kell fogni. Kaphatunk neves gyártótól is problémás gépet és fordítva. A sikeres és jó minőségű hegesztés nagyban függ a felhasználó tapasztalatától. Van olyan hegesztő, aki a legolcsóbb „márkátlan” géppel is szebb varratot fog húzni, mint a legtöbbünk egy márkás Esab/Fronius ipari inverterrel.
Ha már kiválasztottuk a márkát (ez amúgy legnehezebb), akkor már csak el kell döntenünk milyen teljesítményre van szükségünk, illetve milyen áramforrásról szeretnénk használni a hegesztőgépet. Az áramforrás eldöntése egyszerűbb. Mi áll rendelkezése ahol dolgozni fogunk? A legtöbb otthoni felhasználónál 230V található otthon, ipari áramra ritkán van szükség a ház körüli munkáknál. Egy fázis azaz 230V és 16A-es biztosíték esetében kb. 145A tudunk elérni. 3,2 elektróda és 4mm anyagvastagságig lehetséges jó minőségben ilyen hálózattal hegeszteni. Ez a legtöbb feladathoz bőven elég.
Márkás vagy ismeretlen gyártó gépe a nyerő?
Ha „márkátlan” invertert veszünk, akkor maga a gép olcsóbb lesz. Ha csak néha dolgozunk, vagy rájövünk nem nekünk való ez a hegesztés, akkor nem költöttünk rá sokat. Viszont ha keveset hegesztünk – mert a legtöbb magánszemély vásárló évi 1-2-3 alkalomnál többet nem használja majd a gépét – akkor bőven jól járhatunk egy olcsó inverterrel is. Ha baja van, akkor az 1 éves garanciaidőn belül ki fog jönni. Egyedüli probléma a garanciális javítással lehet. Mivel ezeknek a cégeknek általában nincs szervizhálózatuk, így vagy megtudja javítani a hegesztőbolt szervizese, vagy cserélik a gépet garanciában.
Ezzel ellentétben a nagyobb márkák előnye, hogy kevesebb gyártási problémával találkozunk. Stabilabb az áramellátás és kevesebb teljesítmény gond jellemzi ezeket a gépeket, továbbá a gépek szervizelése is megoldott. Ezeknek akkor van igazi szerepe ha sokat hegesztünk.
Összefoglalva
Mindig vannak ismerősök/barátok/internetes szakértők, akik tudni vélik, hogy ez vagy az a márka rossz vagy épp pont az a tuti választás. A belépőszinten szinte minden gépet Kínában gyártanak, teljesen mindegy milyen márka van ráírva. Én úgy gondolom, hogy otthoni hobbi célú felhasználásra mindegy melyik gyártó gépét vesszük. Azt a keveset meghegesszük majd bármelyik géppel.
Érdemes a szervizelésre figyelni – bár ha a garancia lejárata után lesz valami problémánk és azt mondják a szervizben, hogy 20 ezer forintért cserélik a meghibásodott modult, akkor már lehet, hogy elgondolkozunk azon, hogy veszünk egy új gépet, garanciával.
Hiába, itt is megjelent a fogyasztói társadalom!
Tudom, hogy nem sokat segítettem a választásban, mert nem foglaltam állást egyik márka mellett, de a galériában csináltam Önöknek néhány fotót a legjobban keresett inverterekről.
A következő néhány bejegyzésemben pedig egyesével megvizsgálom majd a kiszemelt MMA invertereket, aztán a döntés az Önöké.
Sziasztok.
Vam egy Iweld Arc Minim és a + munkakàbel màr kétszer megolvadt a markolat után.először azt hittem én olvasztottam meg h odaért vmihez de màsodjàra figyeltem rà.kb 3 elektroda hegesztése utàn melegedik.ujra blankoltam leforrasztottam,zsugorcső és megint elfittyent.
Valami ötlet?
A gép majdnem uj,màsfél éves.
Kedves Zsolti!
A legbiztosabb megoldás az, hogy ki kell cserélni a komplett munkakábelt egy jó minőségűre. Sajnos az eredeti munkakábele nem réz, hanem vegyes ötvözet ezért nagyobb az ellenállása és így könnyen felmelegszik!
Szia
Hetra hegesztővel kapcsolatban van tapasztalatod?
35 éve használok egy Hetra 160-ast. Szépen dolgozik. Vettem egy inverteres hegesztőt, de kész katasztrófa az iv amit produkál. Nincs az ívnek az a szép egyenlete égése – zúgása. Ez sistereg, fúj,fröcsköl. Csúnya a varrat széle. Salakolás után lekel csiszolnom a varratot mert szégyellek ilyen munkát kiadni a kezemből. Bárkinek odaadom a gépet 30 %-ért.
Üdv milyen gépről lenne szó? és menyiért lenne eladó?