Számos visszajelzést kaptam az új Jasic “olcsó” hegesztőgépekről, hogy jól használhatóak. Előző bejegyzésemben az egyik PFC-s gépüket ismertettem, de az már más árkategória. Most lehetőségem nyílt arra, hogy megnézzem az olcsóbb verziókat is, így sikerült hozzájutnom egy Jasic ARC-140 (Z237) hegesztő inverterhez.
Több fórumon is utánajártam ennek a hegesztőgépnek, volt ahol azt is megszellőztették, hogy hiába van ráírva, hogy “Hot-Start / Arc Force / Anti-sticking “, a gyakorlatban ezeket nem tudja a hegesztőgép, mert kispórolták, azért ilyen olcsó. Logikus magyarázatnak tűnik, de a gyakorlat mást mutat. Röviden erre csak annyit tudok mondani, hogy ez nem teljesen igaz.
Ami az átlag felhasználót illeti, könnyű vele hegeszteni és meglepően jó az ívgyújtása. Azaz szerintem mindenki tud vele hegeszteni (valamilyen szinten). Nem kell hozzá semmi extra tudás. Véleményem szerint jobb vétel, mint az olcsósított ukrán masinák (azokkal is lehet azonban hegeszteni), de erre van 2 év garancia. A garanciális ügyintézésről még nem kaptam visszajelzést, reméljük, hogy rendben fog működni.
Piaci pletykák szerint az új forgalmazó Jasic gépei azért lettek ilyen olcsók, mert olyan szerződést kötött a Jasic-al, hogy egy bizonyos értékesítési volument teljesítenie kell ahhoz, hogy megkapja olcsóbb áron a gépeket. Magyarán az új forgalmazó bevállalta, hogy sokkal több hegesztőgépet fog értékesíteni a magyar piacon – ami által a Jasic piaci részesedése nő hazánkban – cserébe viszont olcsóbban kapja meg a gépeket Kínából. Ezért fordulhat elő, hogy kb. 20-25 százalékkal olcsóbban kapják a végfelhasználók ezeket a típusokat, mint ahogy azt az előző forgalmazótól megszokták.
Nincs itt semmi kispórolás, meg nagy trükk. A Jasic nagyobb piacot akar szerezni, a magyar forgalmazó szintén, ezt pedig az olcsóbb hegesztőgépekkel lehet, mert azt veszik az emberek nagy tömegekben.
A most ismertetett hegesztőgép bruttó 30 ezer forint környékén kapható, szemben a legnagyobb konkurens hegesztőgépével, ami 41 ezer forintba kerül, kofferral. Az ugye meg 25 %-al drágább. Cserébe viszont jobb a bekapcsolási ideje. Azonban a legtöbb otthoni munkánál nem hegeszt az ember olyan sokat, hogy ez az előny kijöjjön. Ennél a mondatomnál biztosan néhányan felszisszennek, hogy “dehogynem, nekem is volt már olyan, hogy…”. Igen, akkor Ön nem tartozik bele ebbe a csoportba, így vegye a drágább hegesztőgépet.
Számos alkalommal kapok olyan megkeresést, hogy hobbi célra keresnek olcsó hegesztőgépet a vásárlók. Vagy a régi trafót nem bírják már cipelni és a szomszédnál láttak ilyen kis invertert, nekik is kell egy, mert nem drága.
Évi 2-3 alkalomra, nem többre. Na ez a gép például nekik lett kitalálva.
Ha meg netán bekapcsol a védelem egy nagyobb munkánál, akkor megiszik egy sört és utána folytatja a kerítés hegesztést. Na bumm.
Már közel 50 ilyen kis hegesztő invertert próbáltam ki, de most sikerült bevonnom egy teljesen kezdő embert is a tesztbe. Történt ugyanis, hogy amikor épp teszteltem a hegesztőgépet, átjött egyik barátom, akinek semmi fémipari/barkácsolási tapasztalata nincs. Első csodálkozás az automata fejpajzsra, majd a kis inverterre. Aztán mondta, hogy ő nagyon nem ért az ilyen dolgokhoz. Erre én kaptam az alkalmon és felajánlottam neki egy próba hegesztési lehetőséget. A cimborám életében nem fogott még elektródafogót a kezében! Pajzs és védőeszköz fel, aztán hajrá. Először természetesen volt nagy meglepődés, letapadás. Megmutattam neki, hogyan tartsa a pálcát, aztán 1 perc múlva már ő hegesztett össze egyedül 2 vasdarabot, volt is nagy örömködés részéről. Nem azt mondom, hogy a legszebb varrat lett, amit életemben láttam, de egy irodai munkát végző abszolút hegesztési analfabéta személytől jó teljesítmény volt.
Ezt csak kedvcsinálás végett írtam most le. Számos fiatal, aki még édesapjuk trafóját látta utoljára hegesztőgép gyanánt, úgy gondolja, hogy nagyon komplex feladat egy leszakadt kiskapu zsanért vagy valami hasonlót visszahegeszteni. Azonban a technikai fejlődés végett, már szinte bárki “tud hegeszteni”.
Akinek van egy kis szabadideje és szeretné megtanulni az alapokat, mindenféleképpen egy ilyen kis gépet vegyen magának és gyakoroljon. A sikerélmény tuti meglesz!
Visszatérve a hegesztőgépre. 140 ampert valóban tudja a hegesztőgép, 3,2-es pálcát szépen le lehet vele olvasztani.
Ezért az árért szerintem egy jó kis hegesztőgép. Amit tudnia kell, azt tudja is. Könnyen használható gép.
A tartozékok minősége jó, hosszuk elfogadható.
Nincs hozzá koffer és a szokásos Alfaweldes salakoló, de szerintem ez nem olyan nagy hiba.
Annál nagyobb, hogy nincsen magyar nyelvű használati útmutatónk. Tudom, hogy sok paraméterben nem fogunk megzavarodni, de egy otthoni felhasználásra szánt géphez azért illene adni egy magyar útmutatót.
Összességében elmondhatom, hogy jó hegesztőgépnek tűnik a Jasic olcsó hegesztőgépe.
Igaz erre a típusra már nem mondhatjuk, hogy alsó-középkategóriás hegesztőgép. Ez a hegesztőgép egyértelműen alsó kategóriás, otthoni felhasználásra szánt hegesztőgép.
Arra viszont maximálisan megfelelő. Kisipari célra már csak korlátozással használható, mivel a bekapcsolási ideje nem túl jó.
A nagyobb tömegű forgalmazása hazánkban most kezdődött meg, mert eddig az ára viszonylag magas volt, így nem sokat adtak el belőle.
Azaz a megbízhatóságával és a garanciális ügyintézéssel kapcsolatosan nincsenek releváns tapasztalataink.
Műszaki paraméterek
Hálózati feszültség: AC230V ± 15% 50/60 Hz
Hálózati biztosíték: 16 A (lomha)
Névleges bemeneti teljesítmény: 5,4 KVA
Hegesztőáram tartomány: 20-140 A
Üresjárati feszültség: 56 V
Bekapcsolási idő 15%-on: 140 A
Bekapcsolási idő 60%-on: 108 A
Bekapcsolási idő 100%-on: 54 A
Hegeszthető elektróda átmérő: 1,0-3,2 mm
Hatásfok: 0,85
Védelmi osztály: IP21S
Szigetelési osztály: F
Méret mm: 127 x 287 x 252
Súly: 4,1 Kg
Tartozékok
-Elektródafogós munkakábel 2,5m
-Testkábel 2,0m
-angol nyelvű használati útmutató
Galéria
Videó
A hegesztőgépet a Plazma-Ív Kft. jóvoltából kaptuk, ezúton is köszönjük szépen!
Ezt a gépet megvásárolhatják a www.hegesztescentrum.hu oldalon.