Mondhatom, hogy járt már néhány cirill betűs hegesztőgép a kezeim között, de a most ismertetett Cobalt márkanevű masina különleges.
Első körben ennek volt a legnagyobb a feltüntetett maximális hegesztőáram értéke – egyből kíváncsi is voltam a valósra.
Másodszor, a külföldi oldalakon ennek volt a legalacsonyabb az ára.
Harmadszor, ez tűnt a legstrapabíróbbnak az eddigiek közül.
A csomag kibontása után is megmaradt az utolsó véleményem. Nagyon masszív a kinézete ennek a gépnek, jól néz ki, tartósnak tűnik. Ez bizony egy plusz pont. Számos ukrán/orosz oldalon 2 év garanciával hirdetik. Szóval lehet, hogy tartósabb, mint a társai?
Tartozékok tekintetében a szokásos salakoló kalapács, kézipajzs párosítást kapjuk a hegesztőgép mellé.
A mellékelt 1 méteres testkábel véleményem szerint rövid, a munkakábel a 1,5 méteres hosszúságával sem valami hosszú.
Hazai értékesítőket nem sokat találtam, még az apróhirdetési oldalakon sem lehet találkozni a nevével. Lehet, hogy újabb modell? 2017-es év szerepel a gyáriszámában, szóval lehetséges.
Érdekesség hogy a hegesztőgép adattábláján, a csomagolásán és az ukrán weboldalakon is eltérő műszaki paraméterek vannak feltüntetve. Ilyennel még nem nagyon találkoztam eddig, hogy ennyiféle adatból kellene a vásárlónak a helyeset megtalálnia.
Én a hegesztőgép adattábláját vettem alapul, arról közlöm az adatokat a hegesztőgéppel kapcsolatban.
A hegesztési próba során jöttek a további különlegességek.
Első meglepő dolog, hogy le tudtam tekerni a hegesztőáramot nullára. Ezt még egyik hegesztőgép kijelzője sem produkálta. Ekkor már sejthető volt, hogy lesznek még itt érdekességek.
Vannak az embernek kedvenc elektródái, amelyekkel megszokta már, hogy milyen áramerősségen tud vele szépen hegeszteni. Nos, a nálam lévő Cobalt gépnél ezeket az értékeket még körülbelüli jelleggel sem szabad használni.
Megfigyelésem szerint úgy 50 Amperral csalt a kijelzője, azaz a 75-80 Amper helyett 130-ra kellett felvinni egy 2,5 mm-es elektróda hegesztésénél, hogy az a megszokott módon működjön. Az 5 mm-es pálcával már eléggé szenvedett, 4 mm-est simán vitte.
Hegeszteni viszont meglepően szépen tud a masina. Ha megszokjuk, hogy mennyivel kell “odébb állítani” a hegesztőáramot, akkor könnyen be tudjuk lőni a hegesztőgépet. A 2,5-es pálca után a 3,2-esnél már alapból feljebb raktam 50 Amperral a hegesztőáramot és szépen lehetett vele hegeszteni. Ha beállítottam a megszokott értékre a kijelző szerint, akkor már nem. Ugyanez volt a tapasztalat a vastagabb elektródáknál is.
A letapadásgátlása természetesen nem olyan, mint egy nevesebb gyártó gépének. Jobban oda kell rá figyelni, de nem vészes.
Maximális hegesztőáram tekintetében sem tudtam a gépre írt 320 Amper körüli értéket kihozni. Olyan 250 Amper körül tudott az általam kapott hegesztőgép, ami azért sokmindenre elég.
Összességében azt tudom elmondani, hogy a Cobalt MMA hegesztőgépe nem rossz hegesztőgép, csak a kijelzője pontatlan (legalábbis az én gépemnél az volt). Itthon 44 ezer forintot kérnek érte, garanciával. Abban az esetben, ha figyelembe vesszük a hegesztőgép teljesítményét, lehet hogy megéri.
Garanciális hibákról semmi információt nem kaptam, hivatalos magyarországi forgalmazója sincs, legalábbis én nem találtam.
Ez mondjuk minden cirill betűs hegesztőgépre igaz.
Az biztos, hogy én csak garanciával vennék ilyen cirill betűs hegesztőgépet, mert bármi előfordulhat.
Műszaki paraméterek (tájékoztató jelleggel):
A hálózat feszültsége, V: 220 ± 20%, 50 Hz
Üresjárati feszültség, V: 65
Teljesítményfelvétel, kW: 6,4
Bekapcsolási idő: 60%-320A, 100%-247A
Hatékonyság,%: 85
Minimális hegesztőáram, A: 20
Maximális hegesztőáram, A: 320
Szigetelési osztály: F
Lehegeszthető elektróda átmérője mm: 1,6-5,0
Védelmi osztály: IP21
Súly, kg: 6
Tartozékok:
MMA munkakábel 1,5 méter
Testkábel 1 méter
Salakoló kalapács
Kézipajzs
Ukrán használati útmutató
Galéria
Videó
A hegesztőgépet a Plazma-Ív Kft. jóvoltából kaptuk, ezúton is köszönjük szépen!
Ezt a gépet megvásárolhatják a www.hegesztescentrum.hu oldalon.