A koronavírus úgy látszik nem csak a konzervekre volt felvásárlási hatással, hanem a porbeles hegesztőgépekre is. Sokan gondolkodtak el azon, hogy bizony a karanténban hegeszteni fognak és a bevontelektródás hegesztőgépek után szintet váltanak. Ennek köszönhetően a nevesebb márkák gépeit elkapkodták, mint a száraztésztákat a hipermarketekben, így a magyarországi márkakereskedők – hivatalos garanciával – nem nagyon tudtak porbeles hegesztőgépet adni a vevőknek.
Nekem is az egyik jóbarátom porbeles gépet akart venni, de a megszokott márkák közül senkitől sem tudtam neki szerezni, mert elfogyott.
Aztán az egyik nap egy kínai bolt kirakatában (igen, jól olvassák) megláttam a Haina Co2 védőgázos MIG/MMA-270 mini inverteres kombi hegesztőgépet. Már a magyar felirat a dobozon felkeltette a figyelmemet, gyors telefon az ismerősnek, hogy mit találtam neki, kis alku a kínai eladóval az árra (drágának véltem első körben), majd széles mosollyal sétáltam az autóm felé az új szerzeménnyel.
Magáról a márkáról semmit sem tudtam addig, így hazaérve kicsit utánanéztem az interneten. A Google találati listán élenjáró sokak által panaszolt webáruházban ezt olvastam a márkáról:
„A Haina egy új fejlődő német márka, mely a ritka sorozatgyártásban lévő barkácsgépek közé tartozik, ugyanis ez a márka képes a legjobb minőségben gyártani a termékeit és közben piacképes árat megtartani.”
Puff neki. Több se kellett, gyors keresés a német oldalakon, de semmi info. Váltás angolra és láss csodát ez a márka is kínai, amivel nincs baj, csak minek a német vonalat emlegetni? A legjobb minőség és a piacképes ár sincs soha összhangban a tapasztalatom szerint, nem csak a hegesztéstechnikában, hanem más területen sem.
A másik érdekesség az volt, hogy amíg készül a cikk (2 hétbe telt), addig bizony egy csomó helyen találkoztam ezzel a márkával. Mindenütt megjelent. Egyik üzlet, ahonnét szoktam gépeket hozni már tök más csomagolással árulta, mint az előbb említett webáruház. Szóval elég gyorsan változik a helyzet ezzel a márkával.
Kicsomagolás után a szokásos tartozékokkal találkozhatunk. Első ránézésre a 80 cm-es testkábel merész volt, de a 180 cm-es fix munkakábel sem hozta el a „hűha” érzést. Ettől függetlenül a minőségük nem volt rossz, csak kicsit rövidre sikerültek.
Magyar nyelvű használati útmutató ebben a csomagban nem volt, csak angol.
Az interneten viszont találtam magyar nyelvű Haina használati útmutatót, igaz nem ehhez a típushoz (erre visszatérünk még).
Ami még egyből feltűnt, hogy a hegesztőgéppel bizony hegesztettek már, holott a gyári fóliás, szalagos csomagolást bontottam meg. Nem volt órákon át tartó használati nyom a gázterelőn és az áramátadón, de látszott rajtuk, hogy egy kicsit használták őket. Lehetséges, hogy valóban letesztelték őket a gyárban és húztak vele egy rövid varratot?
A gépre írt 270 Ampert remélem senki sem veszi komolyan, még akkor sem, ha a gép adattábláján és használati útmutatóján ez van. Bármennyire is képes a legjobb minőségben gyártani a „német” márka, azért a lakatfogós mérések a 150 Amper körüli maximális áramerősséget mutatták. Ami otthonra, hobbi kategóriában bőven elég amúgy.
A hegesztőgép huzaltolója nem túl acélos, tapasztalat szerint ez okozhat majd a későbbiekben problémákat, de a tesztelés során rendben működött. Kapunk hozzá 0,8-as és 1,0-es áramátadót, huzaltológörgőből viszont csak a recés, porbeles huzalhoz való van a hegesztőgépben. Nem kell félni attól, hogy a védőgázos hegesztéshez használatos sima huzallal gond lesz, kitolja azt is a recés tológörgő. Az azért más kérdés, hogy honnét szerez az ember hozzá egy másik görgőt.
Célszerű megnézni az elején, mert nekem a 0,8-assal volt gyárilag szerelve a pisztoly, így aki nekiáll porbeles huzallal hegeszteni, annak lesz egy kis meglepetés, ha nem cseréli ki előtte az áramátadót.
Érdekes volt látni, hogy egy 50 ezer forint alatti hegesztőgép tudja a porbeles, védőgázos, bevontelektródás és Lift-Tig üzemmódokat. Ennyi pénzért tuti vételnek tűnhet.
MMA – bevonteleketródás – hegesztésnél nem mutatott semmi rendellenességet a hegesztőgép. Igazából nem éreztem gagyinak, mindent tudott, amit az átlagos gépek. A digitális kijelző hiányát megkoronázta az, hogy a potméteren csak az induló áram (20A) és a maximális áram (270A) volt feltüntetve, így csak érzésre lehetett állítani a hegesztőáramot.
Porbeles hegesztés sosem tartozott a kedvenceim közé, ezután sem fog. Ez elsősorban nem a gép hibája, hanem egyszerűen az eljárás nem tartozik a preferáltjaim közé. A huzal ára és a nagyobb füstképződés miatt nem vagyok oda érte.
Amúgy meglepően jól használható volt porbeles huzallal, a pontozása is tök jó volt.
Védőgázos üzemben a kistekercses (<1 kg) megoldás szintén nem egy költséghatékony, de a lehetőség legalább megvan. Továbbra sem tudok azzal kibékülni, hogy van olyan porbeles hegesztőgép, ami nem tud MMA bevontelektródás üzemmódban hegeszteni, csak porbeles huzallal tudjuk használni. Nos ez itt nem áll fenn. Azzal használjuk amivel akarjuk, minden irányban nyitva van a kapu. Ilyen esetben a költséghatékonyságot nézni nem túl célszerű.
Visszatérve a védőgázos hegesztéshez. Azzal sem volt probléma, ha sikerült eltalálni a beállítást jó varratokat lehetett produkálni vele.
Van a hegesztőben egy Lift –Tig üzemmód is, amit kicsit túlzásnak éreztem már. Az, hogy egy 50 ezer alatti gépbe belezsúfolunk mindent, az kicsit gyanakvóvá tett. Nem vártam túl sokat ettől az üzemmódtól és ez be is bizonyosodott. Nem az igazi, de van rajta. Az más kérdés, hogy mely elvakult hegesztő fog ezzel tartósan koppintós awizni? Én továbbra is a rendes HF DC vagy AC/DC Awi gépek mellett teszem le a voksomat, ez a koppintós awi talán egy szükségmegoldásnak használható (rá is lehetne írni, hogy „Vész esetén alkalmazható”).
Félretéve a viccet. Első benyomásom pozitív volt ezzel a hegesztőgéppel. 2 dolog viszont aggasztó. Sok típust véltem felfedezni ebből a márkából. Zavaróan sok modell van 1-1 típusból (5 porbeles hegesztőgép 1 márkán belül azért meleg pite), illetve a már említett magyar nyelvű használati útmutatóban leírtak is aggodalmat szültek bennem.
Idézem:
„A garancia érvényesítéséhez nem kell más dokumentum, ugyanis a gép a rendszer nyilvántartásban egy egyedi, csak erre a gépre kiadott sorozatszámot tartalmazz!”
Ezzel kapcsolatban csak annyi, hogy a dobozon van egy egyedi azonosítónak talán nevezhető számsor, de a gépen semmi nincs. Ergo ha nincs meg a csomagolásod, akkor hogyan azonosítják be a „rendszer nyilvántartásban”?
Továbbá: „A fogyasztó a hiba felfedezése után késedelem nélkül köteles a hibát a vállalkozásunkkal közölni.”
Ez így szép és jó, de a használati útmutatóban nincs benne az importőr/forgalmazó neve. Ember legyen a talpán, aki „vállalkozásunkkal” közölni tudja majd a hibát.
Ha megnézünk egy Iweld / Alfaweld / BLM, vagy minden más normális hegesztőgép forgalmazót, azoknak a használati útmutatója tartalmazza az importőr elérhetőségét. Általában az első 1-2 oldalon már fel van tűntetve, így tudja a vásárló, hová is kell fordulni, ha gond van.
Ennek tükrében, hogy bizonytalansággal teli a garancia, így biztos nem venném meg egy piacos/webáruházas nem hegesztéstechnikai boltból. Ha ilyet veszünk, akkor csak hegesztéstechnikai üzletből, számlával. Ők valószínűleg meg tudják majd javítani, mert maga a gép javíthatónak tűnik, nincs túlbonyolítva. Az más kérdés, hogy nem éri meg javítani, ezért egy normális cég majd valószínűleg inkább benyeli a bukót. A piacos betyárok meg szerintem nem fogják a 6 hónapos gépet garanciába javítani/cserélni.
Ezzel mindenkinek tisztában kellene lennie szerintem. Bármennyire is vonzó manapság a narancssárga szín, ez lehet, hogy nem az a nagyon tuti narancssárga!
Műszaki paraméterek
(a gép adattábláján szereplő értékek, erősen tájékoztató jelleggel)
Bemeneti feszültség: 230V
Üresjárati feszültség: 58V
Áramerősség tartomány MIG: 30-270A
Feszültség tartomány MIG: 15,5-27,5V
Áramerősség tartomány MMA: 20-270A
Bekapcsolási idő 60%: 270A
Védettség: IP21S
Nagyon 1 kaptafa. Az aljában ott a hely az 1 literes eldobható palacknak, de nem tették bele a technikát, drága az m10x1-es reduktor 🙂 kb 1:1 mint az új kisebbik parkside alu/flux/CO gép a beépített palackkal. Amúgy ehhez a huzaltolóhoz nem drága a görgő aliról, vagy ebay-ről, Microflux 131-be 0,6-os görgőt nekem is ebay-ről kellett rendelni mert nem volt a dobozban 🙁 szerencsére ott simán van minden ezekhez, mert hazai pálya nekik… Legközeleb megnézném amúgy a tesztet pl a lengyel iweld-ről lásd a 131 Microflux tesója: Magnum MIG 145. (Ugyanaz, bár van belőle polaritásváltós MMA-s is, szinte csak a 14MB piszoly gázszelepes 14AK-ra cseréjéért kiabál már 🙂 ) Régóta olvasom a cikkeket, élvezetes, de azt azért megjegyezném, mert több heyen előjön önböl, hogy MMA nem kel minden gépbe! Mint “újhullámos” hülye hobbista mondom, hogy az MMA szerintünk felesleges, azt már nagyon nem használja senki szinte, a kopogtatás nem menő 🙂 Én pl azért vettem végül a microflux-ot hobbira mert nincs benne felesleges MMA, meg dinse csati! 😉 Meg mert az alfaweld-es testvére eléggé alpárian néz ki 😮
Szerintem az otthoni-hobbi-barkács gépekbe kell a MMA. Olcsó, gyors, egyszerű, és szinte bármire van már elektróda. Egy (relatíve) kis inverter vagy trafó ha tudja a bevont elektródát, akkor nagyon nagyon ritka amit nem tud meghegeszteni az ember. Alap hegesztési eljárás, hiába a sok cikk, videó és vélemény a többi hegesztési eljárásról. Aki teheti, olyan gépet vegyen, ami tudja a MMA funkciót!
Nekem az 5 in all tipus van ès az àrhoz képest igen csak jol dolgozik. Az MMA rendszert nagyon szépen viszi,a bàzikustol az aluig.Most Mig mag rendszeren megy hol alu,hol vas,acél auto javitàsban.Igaz,rengeteget kell kisérletezni mert mert a beàlitásoknàl se minden egyértelmü.
Sziasztok, az a kérdés melyik alkalmas esetleg alumínium hegesztésre is, tesztelte erre valaki?
Vásároltam egy ilyen gépet, első bekapcsoláskor két elektródával kipróbáltam. bő két hét után vettem porbeles huzalt. A befűzés után hiába nyomtam a tológombot, a huzal nem jött elő… visszakapcsoltam mma módra, püf egy szikra nem jött elő. MÁSFÉL hónapos levelezés után, azt hiszem kedden reggel a telefonos ügyfélszolgálattal sikerült beszélnem (volt amikor többször hívtamsikertelenül). Meglepetésemre másnap jött a válasz, cserekészüléket küldenek, ami pénteken meg is érkezett és működik is. Igaz, hogy amihez vettem azt már az inverteres géppel meghegesztettem. A porbeles nekem nagyon fröcsög, látszólag nem tudom az áramot csökkenteni. Esetleg valaki tudja szabályozni v. automatán beáll?
Érdeklödném tisztelettel hogy ehhez a géphez a gyári co munkakábelt alakitotta át valaki EUs változatra Ha igen megköszönném a tájékoztatoját ,mivel a gyári semmit nem ér!