A mostani piaci igények az otthoni felhasználóknál egyre inkább a multifunkcionalitás irányába haladnak. A vásárló elvárja, hogy egy géppel tudjon mindenféle otthoni munkát elvégezni. A mi esetünkben olyan gépet keresnek a felhasználók, amelyekkel tudnak MMA, MIG és TIG üzemmódban is dolgozni. Számos vásárló még fel is kiált hogy hol marad a plazmavágás a felsorolásból, mert valahol látott egy gépet az interneten, ami még azt is tudott. Ezeket a funkciókat természetesen minél olcsóbban szeretnék megkapni. Az ipari vásárlóknál régóta készítenek ilyen multifunkciós hegesztőgépeket, amelyek sokoldalúak és megbízhatók, de ugye azok milliós (vagy a közeli) árkategóriákban mozognak. Az egyszerű ember azt nem tudja (és nem is akarja) megfizetni. A technika fejlődésének (és a vásárlói igényeknek) köszönhetően szép lassan belegyömöszölik ezeket a többletfunkciókat az olcsóbb hegesztőgépekbe is.
Ennek remek példája a BLM SMART MIGTIGMMA 2100 3IN1 inverteres hegesztőgép.
Mindösszesen 134 ezer forintot kell kifizetnünk ezért a hegesztőgépért és lehet is hegeszteni mindegyik eljárással.
Számos érdeklődő figyelmét felkelti ez a sokoldalúság – még akkor is, ha sosem fogják használni bizonyos funkcióit – aminek köszönhetően rendszeresen el is csábítja a konkurencia vásárlóit. A forgalmazó szerint ez az egyik legsikeresebb modelljük.
Személy szerint is nagyon vártam, hogy kipróbálhassam, mert a műszaki adatok alapján meggyőzőnek tűnik.
A forgalmazó külön csomagban adja a hegesztőgép mellé a MIG munkakábelt, amely 4 méter hosszú. Ez a megoldás nem szokatlan a BLM-től, ugyanis az előzőleg bemutatott BLM TP-2000 HF TIG DC inverteres hegesztőgépnél is külön csomagban kapjuk a munkakábelt, amelyet más gyártóval készíttetnek. Az viszont meglepő, hogy 4 méteres munkakábelt kapunk, míg a legtöbb gyártó csak 3 méterest ad a gépe mellé. Ez számomra egy plusz pont volt!
A hegesztőgép funkcionalitását tekintve mindenre használható. Azonban én mindig azt mondom, hogy 1-2 funkció rendben van, de ha már hármat tud a gép, akkor ott valamelyik nem lesz teljesértékű.
MMA üzemmódban a hegesztőáram mellett csak a VRD-t tudjuk állítani. A VRD egy biztonsági rendszer, amely olyan szintre csökkenti az üresjárati feszültséget, amelyen csak minimális az áramütés veszélye. Ennek a funkciónak az aktiválását egyből észrevesszük majd, ha menet közbe bekapcsoljuk, mert az ívgyújtás nehezebb lesz. Sok újdonságot nem lehet mondani róla, VRD nélkül könnyen és szépen gyújt és jól lehet dolgozni vele. VRD-vel kicsit szenvedősebb lehet az ívgyújtás, de nem vészes.
AWI üzemmódban csak a hegesztőáramot tudjuk állítani. Ezt a funkciót szerintem ritkán használja majd az aki megveszi ezt a gépet. Magabiztos tudás kell ahhoz, hogy jól tudjunk vele dolgozni. Kezdőknek biztos nem ez lesz a fő funkciója, mert nem egy leányálom így hegeszteni. Aki hegesztett már kimondottan AWI hegesztőgéppel, netán egy drágább modellel, annak fura lesz ez a TIG üzemmód. Van, használható, de én biztos vennék egy külön hegesztőgépet, ha awizni szeretnék.
Ennek a hegesztőgépnek a MIG üzemmód a fő funkciója. A hegesztőgépbe 5 kg-os huzal fér el, amelynek vastagsága 0,6-0,8-1,0 mm-es lehet. A huzal vastagságát a menüben külön is meg tudjuk adni.
A digitális kijelző két számot mutat. Bal oldalon van az előre beállított hegesztőfeszültség, jobb oldalon pedig az előre beállított huzaladagolási sebesség. Ezek az értékek a hegesztési paraméter beállító gomb forgatásával állíthatóak. A szinergikus digitális programozás miatt a feszültséget és a huzal sebességet együtt tudjuk állítani.
A feszültség külön is állítható +/- 5V-al a szabvány szinergikus beállításhoz képest. A könnyű használathoz először a huzaladagolási sebességet célszerű beállítani, aztán a feszültséget finombeállítással, ha szükséges.
A videón látható, hogy elég rendesen el lehet tekergetni az értékeket, így ha nem értünk hozzá, jobb a gyári értékeken hagyni a paramétereket.
Állíthatunk a hegesztőív induktanciáján is -10 és +10 érték között. A kisebb induktancia „puhítja” az ívet, így kevesebb lesz a fröcskölés. A nagyobb induktancia miatt erősebb lesz az ív, ezáltal nagyobb lesz az átégés. Az optimális induktancia beállításokra sok hegesztési változó hatással lehet, például az anyagtípus, védőgáz, hegesztőáram erőssége, a huzalméret. Amennyiben nem tapasztalt hegesztő végzi a beállítást, akkor ezt az értéket célszerű nullán hagyni.
Választhatunk 2T és 4T üzemmódok között is. A 4T azt jelenti, hogy a hegesztőpisztoly indítóját egyszer kell lenyomni az indításhoz és egyszer a leállításhoz. Ez az üzemmód a hosszú varratoknál előnyös. 2T üzemmódban a pisztolyt végig lenyomva kell tartani a hegesztés alatt.
Hegesztés közben a kijelzőn a tényleges hegesztőfeszültséget és hegesztőáramot láthatjuk. Hegeszteni könnyű vele MIG üzemmódban. Valóban méltó versenytára az Alufluxnak.
Összességében azt mondhatom, hogy jól használható hegesztőgép a BLM SMART MIGTIGMMA 2100. Kezdőknél általában a plusz állítási lehetőségek nem biztos, hogy hasznosak, ugyanis könnyedén el lehet vele állítani a gépünket. Azaz tök jó, hogy van, mert egy “profi” ki tudja használni. Aki meg még kezdő, annak meg szerintem több problémát okozhat, mint egy egyszerű Aluflux használata, ahol nincs mit elállítani. A technikával viszont itt is haladni kell, azaz a BLM lépett egyet előre és rátett az Alufluxra egy lapáttal. A szinergikus vezérlés jónak bizonyult, az alap beállítások használhatóak, de azért egy kicsit mindig lehetett finomítani. Mint tudjuk a használati útmutató nem nyújt megfelelő hegesztési tanácsadást, azaz ha valamit rosszul állítunk be, akkor kavaroghatunk a menüben a visszaállítással. Sok esetben elírások, pontatlanságok is szerepelnek a használatiban (mint ebben az estben is volt). Mérlegelni kell, hogy ki mit szeretne, nekem mindkettő hegesztőgép bejött, ajánlott kategória.
A következő AWI gép, amelyet bemutatok majd a hétvége felé, annak éppen az a legnagyobb előnye, hogy minden paramétert egyből le tudunk róla olvasni. Nem kell a menüben kavarogni. Így ha el is állítunk valamit, akkor azt 2 másodperc alatt vissza tudjuk tekerni. Én jobban szeretem ezt a hagyományos megoldást, azonban (sajnos) egyre kevesebb hegesztőgépben van már ilyen. Hiába, a digitális technika itt is átveszi a hatalmat…
Akinek van ilyen gépe és rendszeresen használja, annak véleményét szívesen vennénk, ha megosztaná velünk a Hegesztőgép vélemények rovatban!
Műszaki paraméterek
Bemeneti feszültség: Egyfázisos, 230V , 50/60Hz
Szükséges biztosíték: 16 A
Max/Effektív áramerősség (A): 35/19
Hegesztési áram tartomány MIG (A): 30-200
Hegesztési áram tartomány MMA (A): 10-160
Hegesztési áram tartomány TIG (A): 10-200
Kimenő feszültség (V): 16,5-24
Hatásfok: 0,76
Hegesztő huzal átmérő (mm): 0,6 / 0,8 / 1,0
Üresjárati feszültség (V): 50
Bekapcsolási idő (40 C) 30% (A): 200
Bekapcsolási idő (40 C) 100% (A): 109
Védelmi osztály: IP21
Szigetelési osztály: F
Méret (mm): 555x310x385
Súly (kg): 12
Tartozékok
– MIG munkakábel 15 AK 4 méter
– MMA munkakábel, 3 méter
– testkábel, 3 méter
– magyar nyelvű használati útmutató
Galéria
Videó
A hegesztőgépet a B. L. Metal Hungária Kft. jóvoltából kaptuk, ezúton is köszönjük szépen!
Tisztelt Tesztelő, esetleg MIG-üzemben való alu hegesztésről mit lehet tudni?