Ebben a bejegyzésben a gázhegesztés során alkalmazott gázokat, a különböző segédanyagokat és hozaganyagokat vesszük át.
Gázok
Az acetilén a leggyakrabban használt éghetőgáz. Színtelen, szagtalan, nem mérgező, telítetlen szénhidrogén-vegyület. (H-C=C-H), amely könnyen szétesik alkotóira, intenzív hőfejlődés közben. Az acetilén-oxigén keverék 3…93%, az acetilén levegő keverék 3.. .82% acetiléntartalomnál robbanékony. Ha az acetilén nyomás alatt van, a robbanás már 0,15 MPa-nál bekövetkezhet, 11-szeres térfogat-növekedéssel. Ipari célokra acetilén fejlesztőben állítják elő, kalcium-karbid és víz reakciója során, amely heves hőfejlődéssel jár, miközben mésziszap keletkezik. Elméletileg 1 kg kalcium-karbidból 347 l gáz fejleszthető. A gyakorlatban azonban – a karbid szemnagyságától, mennyiségétől, tisztaságától, a fejlesztő típusától stb. függően – 150…300 l/kg gázmennyiséggel lehet számolni. Az acetilénfejlesztők gazdaságos üzeme megkívánja, hogy a megfelelő szemnagyságú karbidot használjuk. Minél kisebb szemnagyságú a karbid, annál gyengébb a gázfejlesztő képessége, de annál intenzívebb a gázfejlesztés sebessége, ami a karbid melegedéséhez vezethet.
Az oxigén színtelen, szagtalan, íztelen, nem mérgező gáz. Nem ég, de az égést táplálja. Iparilag a levegőből állítják elő, a levegő cseppfolyósítása, majd szakaszos lepárlása során. Hegesztés céljára legalább 99,5%-os tisztaságú oxigén kell, amelyet gáz- vagy cseppfolyós halmazállapotban tárolnak és szállítanak.
A gázállapotú oxigén különböző űrtartalmú krómötvözésű acél- (néha alumínium-) palackban kerül forgalomba. Az oxigénfogyasztás egy palackról legfeljebb 10000 l/h lehet.
A folyékony állapotú oxigént -183 ° C hőmérsékleten 10000…25000 l űrtartalmú, kettősfalú, szigetelt fémedényben tárolják és szállítják. Egy liter folyékony oxigén 15 ° C-on 0,1 MPa nyomáson 863 l gáznemű oxigénné alakul át, hőfelvétel közben. Így az oxigéntartály használata nagyipari üzemekben igen gazdaságos.
Hegesztőpálca
A hegesztőpálcák kis széntartalmú ötvözetlen vagy gyengén ötvözött acélból készülnek. A kis C-tartalom az edződés, a kis S- és P-tartalom a varrat meleg-, illetve hidegrepedésének elkerüléséhez szükséges. Célszerű a hegesztőpálca Si-tartalmát ugyan csak kis értéken tartani, mert a hegesztés során magas olvadáspontú SiO2 képződik, és a Si elégése fröcskölést okoz. A hegesztőpálcák 1000 mm-es hosszúságban 1,6…6,3 mm átmérővel készülnek.
A hegesztőpálca átmérőjét a lemezvastagságtól függően kell megválasztani. Ha a pálca túl vékony, nagyon gyorsan olvad, túlhevül, és fröcskölve jut a hegfürdőbe. Ha viszont túl vastag, akkor nehezen olvad, és nagy varratdudor keletkezik.
Lágyacélok balra hegesztéséhez a hegesztőpálca átmérője d = s/2+1 mm, ahol s a lemezvastagság; jobbra hegesztéshez,
ha s >= 5 mm, akkor d = s mm;
ha s =6…12 mm, akkor d = 2s/3…s/2 mm;
ha s = 13…20 mm, akkor d = 2s/5 mm.
Folyósítószer
A folyósítószer gázhegesztéskor a hegesztendő munkadarabok felületén lévő fémoxidokat oldja, ill. eltávolítja, elősegíti az ömledék összeolvadását és megvédi az újraoxidálódástól. Lehet por, paszta, ill. folyadék. Folyósítószer nélkül hegeszthető az ötvözetlen lágyacél, az acélöntvény, a fehér temperöntvény, az ólom és a szilumin. Folyósítószer kell az öntöttvas, a szürke temperöntvény, a korrózió-, sav- és hőálló acélok, a réz és ötvözetei, az alumínium és ötvözetei (kivéve a szilumint), a cink, a nikkel hegesztéséhez.
A legtöbbször por alakú folyósítót közvetlenül használat előtt kerámia- vagy üvegedényben vízzel péppé keverjük és a meleg hegesztőhuzalra ecsettel vagy mártással vékony rétegben felvisszük. Vékony lemezekre a folyósítót a lemezszélre kell felkenni. A megkevert folyósító 4…6 óránál tovább nem tárolható. A folyósító szobahőmérsékleten is agresszív hatású, ezért maradványait a fém felületéről gondosan el kell távolítani.
A következő bejegyzésben folytatjuk a gázhegesztés témakörét és a gázhegesztés technológiájáról lesz szó.
Felhasznált forrás:
Dr. Béres Lajos, Dr. Czitán Gábor, Dr. Gáti József, Dr. Gremsperger Géza, Dr. Kovács Mihály: Hegesztési Zsebkönyv, Kiadó: COKOM Mérnökiroda Kft.
Ebben a könyvben rengeteg hasznos információt olvashatunk, érdemes beszerezni!
Megvehető például itt: LINK