A minap egyik hegesztéstechnikai partneremnél várakozva találkoztam egy úrral, aki a cége Alfaweld PAC 50 M plazmavágóját hozta be javítani, mondván gyengén vág.
Elmondása alapján a plazmavágó a megvétel után nagyon jól dolgozott a cégüknél. Amire kellett, arra maximálisan megfelelt nekik.
Aztán teltek múltak a hónapok és azt vették észre, hogy bizony egyre gyengébben vág a masina, míg végül teljesen alkalmatlan lett a feladatra. Vágni vág, csak jó esetben 25-30 Amperon, ami meg már pont kevés volt nekik.
Még egyszer hangsúlyozom, hogy ezzel a géppel valóban termeltek, pénzt hozott a konyhára, kiesése problémát jelentett a cégnek!
Fél pillantás után látszódott, hogy bizony ezt a gépet elhanyagolták.
A vízleválasztó koszos, retkes volt. Gondoltam, hogy a gép belseje is szépen fog kinézni.
Mivel pont ráértem, felajánlottam, hogy szívesen megnézem a szegény beteg plazmavágót.
A burkolat csavarjainak lazításakor már potyogott ki a fémpor/kosz a gépházból. A vízleválasztó után természetesen nem is vártam mást…
Egy kis féktisztító a vízleválasztónak, jó sok sűrített levegő a gép belsejének és már egy fokkal jobban állt a helyzet.
A gép belsejében felhalmozódott fémpor „letestelheti” az áramot, így ez is okozhatta a teljesítményvesztést. Rosszabb esetben zárlatos lehetett volna a gép.
A lerakódott fémpor az IGBT-k lábánál előre vetíthet egy IGBT hibát is, ilyenkor IGBT cserére van szükség.
IGBT cserénél érdemes mindet kicserélni, mert elég kényesek. Ha nem ugyanarra a típusra cseréljük le őket, akkor hajlamosak további problémákat generálni. Ha csak a problémás IGBT-t cseréljük, akkor valószínűleg pár hét után ismét előjön valamilyen hiba.
Fontos tudni, hogy az IGBT-k között is nagy a különbség, amit az áruk is tükröz. Van 1000 és 2000 forintos darab belőlük. A lábak szigeteltségen sok múlik, így érdemes a drágábbat választani. Ez már például okozhat 10 ezer forintos különbséget egy javításban! Termelő gépnél meg ugye nem célszerű gagyi alkatrészt betenni.
Ennél a gépnél viszont a fő probléma a munkakábel elhanyagolása volt. A pisztolyban az elektróda meg volt lazulva, „lötyögött”, illetve teljesen össze volt égve.
Az összeégés származhatott abból is, hogy a vízleválasztó el volt dugulva, így nem tudott a plazmavágó kellő mennyiségű levegőt szállítani a pisztoly hűtéséhez, továbbá a helytelen használat is okozhatott ilyen mértékű megégést. Én az elhanyagolt gépből inkább az utóbbira gyanakszom.
Továbbá az plazmavágóhoz tartozó kopóalkatrészek sem a legjobb minőséget képviselik. Sajnos elég nagy tűréssel dolgoznak bizonyos kínai gyártók. Az elektróda és a fúvóka sosem érhet össze, de mivel a tűrés nagy, így előfordul, hogy egy marék elektródában találok 2-3 olyan darabot, ami bizony összeérne vele.
Erre megoldás lehet, hogy rövid elektródával használjuk a plazmavágónkat, ezzel nyerünk pár millimétert. Ez a jelenség tapasztalatom szerint sokszor fennáll az ehhez a márkához tartozó P60, P80 kopóanyagnál. Ezzel a hibával elég gyorsan tönkre tudjuk tenni a szekunder körünket is. Ha meg még lötyög is az elektróda, akkor ennek még nagyobb esélyt adunk.
Ezután történt még egy kis vezérlő elektronika állítás, hogy biztosra menjünk és a gép rendben működött.
Érdemes észben tartani, hogy hiába garanciális egy hegesztőgép/plazmavágó, attól még takarítani nekünk kell azt. Erről azért sem jó megfeledkezni, mert általában a garanciaidőn túl telnek meg annyira fémporral, hogy az tönkrevágjon valamit a gépen.
Én sokszor meghallgatom a hegesztéstechnikai boltokban a viszonteladóktól, hogy milyen állapotú gépeket küldenek be javításra és ezért jó, hogy csak 1 év garanciát adnak a gépekhez, mert tisztelet a kivételnek, de nagyon sokan nem óvják meg a gépüket. (Az azért valóban érdekes, hogy tőlünk nyugatra valamelyik géphez 5 év garanciát is adnak, míg nálunk ugyanarra 1, maximum 2 évet.)
A másik oldalon meg azt hallom, hogy milyen silányak a gépek, mert 1,5 év alatt tönkremennek.
Igazságot nem tudunk tenni, azonban az a meggyőződésem, hogy ha rendesen karbantartják ezt a plazmavágógépet, akkor bizony nem lett volna ilyen probléma és nem okozott volna kiesést a tulajdonosának.
Hangsúlyozom, hogy ez nem “márkafüggő” probléma. Ez felhasználói hiba, amit nagyon könnyen el lehetne kerülni. Figyeljünk oda egy kicsit jobban a karbantartásra és akkor nem lesz annyi gondunk!
Galéria
Ez az emberi felelőtlenség. Nekem is van plazmavágó illetve hegesztőgépem. De szeretem rendbe tartani őket, mert tudom, hogy akkor hosszadalmas ideig bírják. Nagyon sokan nem takarítják a gépeket, ahogy megfigyeltem. Már egy hónap elteltével is rengeteg pormennyiség távozik a gépemből.