Sikerült kijutnom a MACH-TECH kiállításra Budapestre, ahol számos hegesztéstechnikai cég is képviseltette magát. A következő 1-2-3 bejegyzésben ismertetni fogom a kiállításon tapasztaltakat. Elég sok fotót és videót készítettem, így egy kis időbe telik, amíg feldolgozom ezt a sok információt.
Addig is jöjjön az első rész.
A MACH-TECH kiállításon főleg az ipari termékek bemutatása volt a fókuszban, de jónéhány kisebb hegesztőgép is bemutatásra került.
A legfontosabb márkák szinte mind képviselték magukat az eseményen. Jelen volt a Lorch, Merkle, Daihen Varstroj, Iweld, Parweld, Optrel, Stel, Soyer, továbbá voltak Orbitalum orbitális hegesztő és csővégmegmunkáló gépek is. Remélem nem hagytam ki senkit sem a felsorolásból.
A lényeg így is látható, egyfajta presztízs lett a MACH-TECH-en való megjelenés.
Sajnálatos, hogy az olyan nagy márkák, mint az Esab vagy a Fronius nem jöttek el.
A legtöbb kiállító – lehetőségeihez mérten – beleadott mindent ebbe a megjelenésbe. Persze az utólag megtudott stand bérleti díjak fejében ez érthető is. Maradjunk annyiban, hogy nem olcsó mulatság a kiállítás, de az árakról a végén adok egy kis ízelítőt.
Látványos és szép standokkal találkozhattak a látogatók, illetve a legtöbb helyen ki is próbálhatták a gépeket így, vagy úgy.
Talán a legélvezetesebb a Lorch/Most márkákat felvonultató Rechnen Hegesztőház és a Heinbo Hegesztéstechnika által közösen épített stand volt, ahol sok értékesítő/tanácsadó segítette az érdeklődőket, illetve folyamatosan hegesztettek is a gépekkel. Amikor ott jártam, akkor bizony náluk volt a legtöbb érdeklődő. Kiállítottak hegesztő robotokat, pajzsokat, forgató asztalokat és sok hegesztőgépet. Volt magyar nyelvű katalógus és marketing anyag is, ami bizony elég ritka. Szóval odatették magukat rendesen a srácok.
Bemutatták a Lorch akkumulátoros MMA hegesztőgépét is, amely halandó ember számára bizony még megfizethetetlen kategória. Elmondásuk szerint maga a gép 180 ezer körül alakul, míg a hozzá tartozó akkumulátor 400 ezer forint körüli összegbe kerül.
A tendencia azért már látható a hegesztéstechnikában is. Szép lassan a mindennapi hegesztők szintjére is be fog kerülni az akkumulátoros hegesztőgép. Emlékezzünk vissza, hogy 5-10 éve még mekkora „űrtechnika” volt egy akkumulátoros sarokcsiszoló, fűnyíró vagy egy aksis fűrészgép.
Manapság meg kinyitunk egy „Lidli” szórólapot és pár tízezer forintért utánunk dobják őket.
Az akkumulátoros gépek egyre jobban megjelennek az életünkben, szóval remélhetőleg hamarosan a HegInfo oldalán is megjelenhet az első „olcsósított” akkumulátoros hegesztőgép ismertető is.
A fenti képen látható egy MicorStick MMA hegesztőgép, ami alatt van egy hasonló méretű doboz. Na az az akkumulátor. Ezt a gyártó MobilePower név alatt árulja. Egyből jön is a kérdés, hogy vajon mennyit tudunk hegeszteni ezzel az aksival?
Nos, a gyártó által közölt adatok a következők:
2,5 mm-es RC11 350 mm-es elektródával 90 Amperes hegesztőárammal 17 darabot tudunk lehegeszteni egy töltéssel. Erre azt írták/mondták, hogy a gyakorlatban kipróbált maximális érték, ami függ az elektróda gyártmányától, a hegesztő munkamódszerétől (kezétől) és a környezeti feltételektől. Szóval nagyon optimális esetben ennyit tudunk lehegeszteni, utána 150 perc töltés következik.
Láthattuk a MicorMIG sorozat 400-as hegesztőgépét, amelynek huzaltolójában megtalálhatjuk a szinergikus programválasztót, amely segítségével különböző előre beállított anyag-, huzal- és gázkombinációhoz tartozó hegesztő programok között választhatunk.
Érdekessége, hogy a gépet későbbiekben fejleszthetjük is. NFC-n keresztül lehet a hegesztőgép tudását fejleszteni. Új hegesztési eljárásokat (pl. impulzus ív), hegesztési programokat (pl. forrasztási csomag, alumínium és rozsdamentes acél csomag) és különböző munkát egyszerűsítő funkciókat lehet a gépre utólag rátölteni (pl. SpeedUp). Ennek köszönhetően a vállalatok számára egy esetleges növekvő hegesztéstechnikai igény során az alapgép az igényeknek megfelelően bővíthető, illetve nyitva hagyja a kaput a jövőben kialakított funkcióknak is.
Ez ugye a gyártónak is kedvező, mert folyamatosan lehet a pénzt költeni a hegesztőgépünk tudásának bővítésére.
Számos olyan funkcióval rendelkezhet ez a hegesztőgép, amely egy termelő cégnek nagy előnyt jelent. Függőleges varratok hegesztéséhez kialakított SpeedUp programmal, akár 21 fokozatú ívdinamika-szabályozási lehetőséggel, végkráter feltöltéssel.
Lehetőség van NanoFeeder alkalmazására is. Ilyenkor a PushPull elv szerint a MIG-MAG áramforrás huzalelőtoló egységét további önálló huzaltovábbító egységekkel kombinálják. A NanoFeeder így a köztes meghajtás szerepét veszi át. Kapunk még egy huzaltoló egységet csak kicsiben. A huzaltoló egységek összehangolását a hegesztő áramforrás automatikusan végzi. Ezzel akár 50 méteres hatótávolságot is elérhetünk, akár eltérő hosszúságú összekötőtömlőkkel is.
Hamarosan jövök a MACH-TECH élménybeszámolóm folytatásával.
Ja igen, majdnem elfelejtettem. A végére tartogattam a legnagyobb meglepetést. A sajtos-tejfölös lángos 1500 forintba került. Puff neki.
A következő részben majd a sültkolbász árát is megmondom – érdemes lesz várni 🙂
Galéria