Számos alkalommal szegezik nekem a kérdést hobbi hegesztők, hogy szerintem melyik a legjobb ár/érték arányú „barkács” elektróda.
Vannak, akik erre a kérdésre egyből rávágják a szívükhöz -és kezükhöz- legjobban közelállót, de én erre mindig azt mondom, hogy ez egy soktényezős dolog.
Függ a hegesztési feladattól, a hegesztendő anyagtól, a környezettől, a hegesztőtől, a hegesztőgéptől és kb. mindentől.
Ezért nem is lehet erre határozott választ adni. Azonban a nagy általánosság elvét alkalmazva úgy gondoltam, hogy csinálok egy kisebb elektróda tesztet.
Felkértem Rékasi Mihály hegesztőmérnököt és egy profi hegesztőt, hogy segítsenek nekem ebben a nemes feladatban. A titulusokra érzékenyeknek leírom Misi végzettségeit röviden: okl. Gépészmérnök, Hegesztőmérnök (EWE/IWE), Anyagvizsgáló (VT2), MIG/MAG, Tig, robot hegesztő. Szóval ő egy olyan ember, aki az elmélet mellett a gyakorlatban is otthon van.
A hegesztőnk pedig minősített, sok éves rutinnal rendelkezik UT és RT-re hegesztés terén, több multinacionális cégnél is dolgozott, így róla is elmondható, hogy nem ma kezdte a szakmát és látott már egyet és mást.
Én pedig arra figyeltem, hogy a srácok még véletlenül se lássák egymás értékelését és dokumentáltam az eseményeket.
Beszereztem a két leggyakoribb rutilos hegesztő elektródát (Panelectrode ER 23 és Esab Ok 46.16), amelyeket szinte mindenki ismer és mindenütt kaphatóak.
Szóval fogtam a két-két tesztalanyt és hegesztőt, majd nekiálltunk hegeszteni. Az elején néhány számadat a tesztről. Több mint 4 kg elektródát olvasztottak el a fiúk a közel 5 órás hegesztő szakkör alatt, amelyről majdnem 1 óra nyers videót készítettem, illetve 180 fotót. Ebből az anyagból szűkítettem le az itt bemutatott anyagot.
Mint írtam az előbb a hegesztőgép is számít, de mivel otthoni felhasználásra szánt elektródákat teszteltünk, így elvetettem a hegesztő kolléga Fronius TP150-es gépét, mert ugyebár nem sokunknak vesz ilyet otthon.
A hegesztőgépbolt.hu által úgy is kaptam egy új IWELD gépet, így kézen fekvő megoldás volt azzal elvégezni a tesztet. Nem állítottak a srácok semmit pluszban a hegesztőgépen, csak az áramerősség értékét változtatták.
A hegesztő elektródákat mindenki ugyanazzal a hegesztőgéppel, munkakábellel tesztelte.
Otthoni felhasználásnál a könnyű hegeszthetőség mellett gyakran lényeges szempont az ár is.
A Panelectrode ER23 2,5mm 1kg-ra vetített ára 1200 Ft.
Az ESAB OK 46.16 1kg-ra vetített ára 1750 Ft.
(Az árak tekintetében van szórás, de én kiválasztottam 3 nagy forgalmazót és az ő áraikból vontam egy átlagot. Így jöttek ki a fenn említett összegek, amelyeket kicsit kerekítettem, hogy ne 1196 Ft-ot írjak.)
A teszten a két hegesztő egymástól függetlenül, szubjektíven értékelte az elektródákat. Két fix áramerősségen lettek tesztelve az elektródák, de ahol kellett, ott ezektől eltérő áramerősséget állítottak be.
A gyártók által megadott paraméterek alapján a két elektróda nagyon hasonlóan teljesített.
Köztudott, hogy ezek az elektródák régen azonos recept alapján készültek a móri elektródagyárban, és a teszteredmények alapján feltételezhető, hogy a receptek ma is elég közel állnak egymáshoz.
A teszt ezt be is bizonyította. Az eltérések kicsik voltak, mindkét elektróda szépen teljesített.
Azonban a teszten muszáj egy győztest kihozni. Mivel az Esab Ok 46.16 és a Panelectrode ER 23 között kicsi a különbség (én ezt a különbséget azért simán betudom a hegesztő kezének is), ezért végül az árat vettem figyelembe, mint a mérleg nyelve. Ha az előbb említett egységárakat megnézzük, akkor az Esab 46.16-os elektróda 45 százalékkal drágább, mint az ER23, ami százalékosan elég sok.
Így az általános barkács felhasználást tekintve a minőségben és hegeszthetőségben hasonló, ám kedvezőbb árú Panelectrode ER23 hegesztő elektródát választanám.
Itt kell megemlíteni, hogy az összességben második helyre értékelt OK 46.16 elektróda bizonyos területeken felülmúlja az első helyen végzett elektródát. A teszten az OK46.16 elektróda valamivel jobban teljesített nagyobb áramerősségeknél és pozícióban történő hegesztésnél, ugyanakkor mindkét hegesztő egyaránt kiemelte, hogy az ER 23-nak kisebb a fröcskölése és nem „fújja” annyira az anyagot kifelé.
Összességében elmondható, hogy az ER 23 hegesztő elektróda szinte minden ponton ugyanúgy teljesített, mint az Ok 46.16-os. Hegesztőink szerint nagy különbség gyakorlati felhasználásnál nincs közöttük. Kezdőknek, vagy barkács hegesztőknek mindkét típust bátran ajánlott!
Az árkülönbséget pedig valószínűleg a márkanév okozza.
Mint szinte mindenben a márkanevet itt is kifizettetik a felhasználóval.
A hegesztőink szubjektív értékelése pdf formátumban INNEN letölthető.
Én annyit mindenképp nyertem ezzel a teszttel, hogy bebizonyosodott, hogy soktényezős feladat a legoptimálisabb elektróda kiválasztása. Továbbá ha kérdezik, akkor mindkét elektródára azt tudom mondani, hogy jó, aztán az ember pénztárcája eldönti, hogy melyik a jobb a jók között!