Az augusztus 26.-án megrendezett egész napos szakmai nyílt napról készítettem egy rövid összefoglalót, aminek segítségével igyekszem bemutatni a rendezvényt azoknak, akik nem tudtak eljönni. Számos résztvevő látogatott el az EGYED-I Hegesztés Akadémia szervezésében létrejött szakmai nyílt napra. A rendezvény legnagyobb előnye az volt, hogy a látogatók első kézből értesülhettek a hegesztéstechnikai újdonságokról, továbbá az érdeklődők ki is próbálhatták a különböző hegesztési eljárásokat. Lehetőség volt a virtuális világban is kipróbálni a hegesztést, ugyanis két hegesztő szimulátor is a látogatók rendelkezésére állt. Minden technikát jól képzett, barátságos szakmai személyzet ismertetett, aminek következtében nagyon élvezetes bemutatókat láthattak a jelenlévők.
Az Akadémia személyzete minden érdeklődőnek gyakorlási/kipróbálási lehetőséget biztosított, amely során szakértő felügyelet mellett próbálhatták ki a legújabb hegesztőgépeket.
Emellett lehetőség volt kedvezményes vásárlásra is, ha valakinek megtetszett a kipróbált hegesztőgép. Volt büfé, frissítő és minden, ami egy jó rendezvényhez kell.
Szimulátorok
Szakmai kiállítóknak köszönhetően lehetőség volt megismerni az APOLO WeldTrainer Hegesztő Szimulátort, aminek segítségével 3 eljárást próbálhattak ki az érdeklődők.
GMAW/MIG-MAG/FI-135, SMAW/MMA/ BKI-111 és GTAW/TIG/AVI-141 eljárások álltak a látogatók rendelkezésére. Volt sok vidámság, na meg persze a versenyszellem is előjött, ugyanis a program minden egyes hegesztést kiértékelt különböző szempontok alapján, így az elért aktuális legjobb eredményt igyekezett mindenki megdönteni. A szimulátor valós idejű hibaellenörzést végzett. Ellenőrizte a távolságot, az irányt, a szögeket (haladási és munkaszöget) és a sebességet is, valamint megjelenítette őket a felhasználónak a feladat végrehajtása közben is. Minden feladat rögzítésre került, lehetővé téve az elvégzett feladatok 3D-s interaktív visszatekintését és elemzését.
Ezen felül kipróbálható volt még a WAVE NG hegesztő szimulátor is. Ez a szerkezet is minden apró hibát kimutatott, így a versengés itt sem maradhatott el.
A legtöbben talán az APOLO FL-Trainer targonca szimulátornak örültek, ugyanis rendkívül élethű grafikával oldhattak meg különböző rakodási feladatokat.
Galéria a szimulátorokról
Orbitális hegesztés
Az orbitális hegesztés bemutató is nagyon érdekes volt. Az orbitális hegesztésnek két fajtája létezik, nyitott fejes és a zárt fejes. A bemutatón a zárt fejes technológiát láthattuk. Ez a hozaganyag nélküli hegesztés, ugyanúgy mint az awi hegesztésnél vékony falú csöveknél szokták alkalmazni. A bemutató 48.3 x 2 mm-es falvastagságú csövön történt, ez a 2 mm-es falvastagság még a jól hegeszthetőség határán van. Ennél vastagabb csöveknél, a nyitott fejes technológiát szokták használni, ahol már hozaganyaggal történik a hegesztés.
Az orbitális hegesztés csak cső hegesztésére használható. Többnyire saválló csövek hegesztésénél terjedt el.
Hogyan működik az orbitális hegesztés?
A gépet be kell programozni a kiválasztott cső méretéhez és falvastagságához viszonyítva. Az első hegesztésnél célszerű megnézni, hogy a gyártói paraméterekkel milyen végeredményt kapunk, ez alapján meg lehet nézni, hogy megfelelő lett-e a gyökvarratunk és a takaróvarratunk, ami után mérlegelni kell, hogy min érdemes változtatni.
Nagy előnye ennek az eljárásnak, hogy egyenletes varratot biztosít. Ha a gép megfelelően be van programozva, akkor onnantól kezdve több ezer ugyanolyan varratot fogunk kapni. Ha egy adott gyártósoron elő van írva a 100%-os röntgenezettség, vagyis 100 varratból mind a 100-at meg kell röntgenezni kézi hegesztés esetében, akkor orbitális hegesztőgéppel történő hegesztés során elég csak az 5-10%-át megröntgenezni szúrópróbaszerűen. Ha ugyanazt az eredményt kapjuk a 9. és 25. hegesztésnél, akkor nem kell a köztes darabokat megvizsgálni, mert azok is megfelelőek lesznek. Így tehát nem kell mind a 100 varratot megröntgenezni, ami nagy költségmegtakarítást eredményez. Összefoglalva csak annyit tudok mondani, hogy nagyon komoly varratokat készített a szerkezet. Elég meglepő volt tapasztalni a gyorsaságát és a precizitást. Az alábbi videón Önök is megnézhetik az egyik hegesztést.
Videó
Galéria az orbitális hegesztésről
A szervezőkkel folytatott beszélgetés során olyan információhoz jutottam, hogy az őszi időszakban meg szeretnék ismételni ezt a rendezvényt, mert számos visszajelzést kaptak arról, hogy a most megrendezett időpont sokak számára nem volt megfelelő egyéb elfoglaltságok (például nyaralás) miatt. Volt azonban olyan látogató is, aki délután indult nyaralni, így délelőtt még meglátogatta ezt a szakmai rendezvényt.
Én abban bízom, hogy ismét megrendezésre kerül ez a rendezvény, mert ezt tényleg mindenkinek látnia kell, akit érdekel a hegesztéstechnika és kíváncsi az újdonságokra. Szükség van ilyen rendezvényekre, mert annyi újdonság jelenik meg folyamatosan a hegesztéstechnikában, hogy az ilyen rendezvények nélkül egyszerűen nem tudnánk megismerni őket.
Külön köszönet jár a szervezőknek és a kiállítóknak a helyszínért és a programokért!
Bármilyen további kérdés (tanfolyamlehetőség, orbitális hegesztés tanfolyam, szimulátorok, stb.) esetén írjanak az info@heginfo.hu e-mail címre, igyekszünk válaszolni rá minél előbb!