Számos telefonos és e-mailes megkeresést kaptam az utóbbi időben az Iweld Aluflux hegesztőgépével történő alumínium hegesztés témájával kapcsolatban. Gondolom az legutóbbi hosszú hétvége alatt sokan elővették a hegesztőgépüket és elgondolkoztak, hogy a téli sötétségben mivel is kellene elütni a szabadidőt.
Ezért csináltam egy kis összefoglalót, amit nem csak az Aluflux tulajdonosoknak lesz hasznos, hanem minden olyan hegesztőgép tulajdonosnak, akinek a védőgázas hegesztő invertere alkalmas valamilyen szinten az alumínium hegesztésére.
Első és legfontosabb lépés, hogy átgondoljuk, hogy mire is lesz szükségünk az Aluflux gépünkhöz.
-Huzalvezető teflonra, amely védi a kényesebb alumínium huzalunkat.
-U profilú tológörgőre.
-Alumínium huzalhoz való áramátadóra.
-Jó minőségű huzalra (Én személy szerint az AlMg5 huzalt preferálom)
-Argon gázra és argon reduktorra.
Ha minden megvan, akkor:
A munkakábelben lévő huzalvezető spirált minden esetben érdemes átszerelnünk teflonra.
A gyári tartozékként kapott 3 méteres munkakábelből kihúzzuk a huzalvezető spirált és ennek helyére beletesszük a huzalvezető teflonunkat.
A teflont érdemes bevezetni a centrálaljzatba is. Ezért a 3 méteres helyett 4 méteres teflont javaslom, a felesleget sniccerrel/pengével/éles késsel vágjuk le. Próbáljuk meg nem lecsípni, mert azzal összenyomhatjuk a teflont, ami később gondot okozhat.
A centrálaljzatba való bevezetést úgy tudjuk megoldani az Alufluxnál, hogy kivesszük a gyári acél vezetőcsövet az aljzatból, amit egy zégergyűrű tart és így már be tudjuk vezetni a teflont a tológörgőkig. A tológörgőtől 2-3 mm-re érdemes bevezetni a teflont, hogy a huzal minél előbb fusson bele a teflonba.
Ki kell cserélni a gyári huzaltoló görgőt is. Az Aluflux esetében tartozékként kapott huzalgörgő porbeles huzal hegesztéséhez van, így külön be kell szerezni egy „U” profilú görgőt az alumínium hegesztéshez. Ennek ára jelenleg 4000 Forint környékén alakul.
Hegesztés előtt a lenyomógörgőn is érdemes kicsit lazítani, hogy ne sérüljön a huzalunk, továbbá a huzalvisszaégést (Burn back) is feljebb kell állítanunk legalább a 6-os szintig. Ezzel kíméljük az áramátadónkat.
A pisztolyban lévő áramátadónkat is le kell cserélni alumínium huzalhoz tartozó változatra. Az alumínium huzal hegesztéséhez való áramátadókban szerepel egy „A” betű.
Érdemes tapadásgátló spray-t használni, mert az alumínium huzal hamarabb visszaég az áramátadóba, továbbá ne feledjük el azt sem, hogy az alumínium hegesztéshez már argon gázra lesz szükségünk!
Ezt az eljárást hívják AFI hegesztésnek, ami az argon védőgázas fogyóelektródás ívhegesztést jelenti.
Ennél a technológiánál fontos betartani, hogy a gázvédettség miatt a gázterelőt merőlegesen 5-6 mm-es távolságra tartsuk az alapanyagtól.
A varratot toló vagy húzó mozdulattal készítsük!
Az alábbi galériában néhány fénykép látható a teflon beépítéséről:
Aluminium hegesztéshez nem váltoáram szükséges?
Iweld pocketmig aluflux 205 géppel MMA módban tudok Alumínium pálcával alut hegeszteni? Fordított polaritással kell hegeszteni?
Kedves Zoltán,
Lehetséges vele MMA módban alumíniumot hegeszteni.
Azt azért jó tudni, hogy egy csak MMA üzemmódot tudó hegesztő inverter és egy kombinált hegesztőgép (mondjuk ami tud MMA üzemmódban és MIG üzemmódban is hegeszteni) nem fogja azonos szinten lehegeszteni az alu elektródát. Gyújtófeszültségben nem hasonlít a két típus.
Csak MMA géppel jobb eredmény érhető el.
Ez a leírás, illetve átalakítás alkalmazható az AluFlux 185 gépre is, ugye?